Kard. George Pell: "Proszę powiedzieć, że jestem niewinny". Co na to papież?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 10:00
George Pell, australijski kardynał i kanclerz skarbu w Watykanie, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, jest podejrzany o wykorzystywanie seksualne nieletnich i chronienie pedofilów w Kościele. Czy takie oskarżenie osłabia wizerunek papieża Franciszka?
Audio
  • Kard. George Pell: "Proszę powiedzieć, że jestem niewinny". Co na to Papież? (Raport o stanie świata/Trójka)
Kard. George Pell został oskarżony przez sąd w Melbourne o wykorzystywanie seksualne nieletnich i krycie przypadków pedofilii
Kard. George Pell został oskarżony przez sąd w Melbourne o wykorzystywanie seksualne nieletnich i krycie przypadków pedofilii Foto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kard. George Pell w tym momencie to - zdaniem prof. Arkadiusza Stępina - numer cztery w Kościele katolickim. Zaraz po papieżu, po kardynale sekretarzu stanu Stolicy Apostolskiej i kardynale prefekcie Kongregacji Nauki Wiary. Jest też trzecim kardynałem w Watykanie i czwartym hierarchą zarządzającym sekretariatem gospodarczym Kościoła w ogóle. Jak to się stało, że papież Franciszek powołał go na tak wysokie stanowisko, skoro od 2012 roku wiadomo, że Pell jest zamieszany w afery pedofilskie?

Otóż kardynał zyskał duże zaufanie papieża m.in. przez niezwykłe zaangażowanie społeczne, jakie przejawiał przez wiele lat. Pell budował australijski Caritas, jako jego wysłannik był obserwatorem pierwszych wyborów w RPA, był także w Rwandzie - czyli wszędzie tam, gdzie zaangażowanie Kościoła było potrzebne.

W tym momencie oskarżony został wysłany na przymusowy urlop po to, by wyjaśnić sprawę. W jakim świetle stawia to papieża Franciszka jako głowę Kościoła katolickiego? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Jak Komisja Europejska może ukarać Polskę za wprowadzenie nowych ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości?
  • Premier Izraela mówi, że Unia Europejska zwiędnie i umrze, jeśli nie zmieni swojej polityki wobec Państwa Żydowskiego.
  • Chiny skupują najlepszych i wyrastają na potęgę piłkarską. Za czyje pieniądze?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autorka materiału reporterskiego: Adrian Bąk
Goście:
 Beata Płomecka (korespondent Polskiego radia w Brukseli), prof. Arkadiusz Stempin (Uniwersytet we Fryburgu, Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Tischnera w Krakowie), dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 23.07.2017
Godzina emisji: 15.08

czaj/kul


Czytaj także

Współczesna Europa wobec islamu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 11:30
W obliczu trwającego kryzysu uchodźczego coraz częsciej mówi się o obecności muzułmanów w Europie. Czy należy się ich obawiać? I czy napływająca obecnie ludność da się zasymilować w społeczeństwach Starego Kontynentu? O tym Dariusz Rosiak rozmawiał ze swoimi gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liu Xiaobo. Wspomnienie chińskiego opozycjonisty

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 17:30
Dla Chin był kryminalistą, dla Zachodu - bohaterem walki o wolność i demokrację. Zmarł Liu Xiaobo - najsłynniejszy chiński dysydent, laureat pokojowej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń