Czy groźba wojny atomowej jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 17:22
Czy coraz ostrzejszy konflikt między Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi może doprowadzić do odpalenia pocisków nuklearnych?
Audio
  • Czy groźba wojny atomowej jest realna? (Raport o stanie świata/Trójka)
Rośnie napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną
Rośnie napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą PółnocnąFoto: PAP/EPA/KCNA

- To kryzys w dwóch wymiarach: wojskowym i politycznym. Musimy przyjrzeć się temu drugiemu. Celem Korei Północnej jest uzyskanie od Stanów Zjednoczonych statusu państwa nuklearnego. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział, że Amerykanie nigdy tego nie zaaprobują, a działania Korei to tylko pogróżki - tłumaczy dr Marceli Burdelski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • W Jemenie ponad milion dzieci może umrzeć na cholerę. Czy choroba może być narzędziem wojny?
  • Prezydent Jacob Zuma przetrwał kolejne, siódme już wotum nieufności. Ale co z wiarą mieszkańców RPA w politykę i partię, której założycielem był Nelson Mandela?
  • Dlaczego młodzi Chińczycy nie chcą brać ślubu? Jak dekady komunizmu zmieniły chińską rodzinę? Jak polityka jednego dziecka wpłynęła na pokolenie jedynaków i co to wszystko oznacza dla kraju, którego jednym z największych wyzwań jest zaburzona demografia?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Agata Kasprolewicz
Autorzy materiałów reporterskich: 
Goście: dr Marceli Burdelski (Towarzystwo Azji i Pacyfiku), Wojciech Wilk (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), Grzegorz Waliński (wieloletni ambasador w krajach afrykańskich), dr Marcin Jacoby (Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 12.08.2017
Godzina emisji: 15.08

ab/kul