Kenia. Zamieszki regularne jak wybory

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 16:00
- Z moich upraw nic nie zostało. Mam teraz tylko tego osiołka. Przychodzę tu i szukam ziemniaków. Teraz zbieram resztki po dzikich psach, żeby wyżywić moją rodzinę - mówił jeden z mieszkańców poszkodowanych w wyniku zamieszek w regionie Laikipia.
Audio
  • Kenia. Zamieszki regularne jak wybory (Raport o stanie świata/Trójka)
- To była totalna inwazja. Musieliśmy opuścić naszą ziemię - mówiła jedna z ofiar przedwyborczych zamieszek
- To była totalna inwazja. Musieliśmy opuścić naszą ziemię - mówiła jedna z ofiar przedwyborczych zamieszekFoto: DAI KUROKAWA/PAP/EPA

Laikipia to jeden z najbardziej zielonych regionów Kenii. Regularnie, co pięć lat, tuż przed wyborami, w państwie wybuchają zamieszki. W tym roku przy okazji wyborów właśnie hodowcy bydła z plemion Pokot i Samburu zaatakowali gospodarstwa, rancza i rezerwaty przyrody, tłumacząc, że do inwazji zmusza ich susza. Setki, a nawet tysiące krów niszczyły pola uprawne drobnych farmerów i posiadłości bogatych właścicieli ziemskich.

Wiele rodzin, by przetrwać, musiało opuścić swoje ziemie. Tym bardziej, że to nie tylko krowy stały się problemem. Wspólnie z bydłem wędrowali uzbrojeni w strzelby pasterze. Zabijali ludzi i dzikie zwierzęta.

Trudno znaleźć prostą odpowiedź na pytanie, kto jest winny. Więcej na ten temat mówimy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w programie:

  • Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiada zasadniczą zmianę polityki USA w Afganistanie. Czy będzie ona taka jak za czasów Baracka Obamy?
  • Niemcy i Turcja w stanie zimnej wojny. Jak wpłynie to na wybory w Niemczech?
  • Władze Brazylii otwierają obszar lasów wielkości Danii na potrzeby przemysłu. Kto na tym zyska?
***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autorka materiału reporterskiego: Agata Kasprolewicz
Goście: Józef Lang (Ośrodek Studiów Wschodnich), Konrad Zasztowt (Zakład Islamu Europejskiego UW), Bartłomiej Rabij (RadioBrazylia.pl)
Data emisji: 26.08.2017
Godzina emisji: 15.08

czaj/pg

Czytaj także

Czy groźba wojny atomowej jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 17:22
Czy coraz ostrzejszy konflikt między Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi może doprowadzić do odpalenia pocisków nuklearnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Barcelona. Tydzień krwawych zamachów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 17:00
Barcelona po krwawym zamachu. Jak bronić się przed terrorystami zachowując europejskie wartości i styl życia?
rozwiń zwiń