Wybory w Niemczech. Rozpoczął się proces olbrzymich zmian

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:00
W Niemczech wybory. Pierwszy raz od drugiej wojny światowej w Bundestagu zasiądzie partia nacjonalistyczna. Ale kanclerzem pozostanie Angela Merkel. Jeśli sondaże się nie mylą.
Audio
  • Wybory w Niemczech. Rozpoczął się proces olbrzymich zmian (Raport o stanie świata/Trójka)
Wiec wyborczy partii CDUCSU
Wiec wyborczy partii CDU/CSUFoto: CHRISTIAN BRUNA/PAP/EPA

– Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat mamy taką sytuację, że na trzy dni przed wyborami jedna czwarta potencjalnych wyborców jeszcze nie wiedziała, na kogo będzie głosować. Doświadczenie pokazuje, że część z tych osób w ogóle nie pójdzie do urn, bo uważa, że system jest zły. To przede wszystkim ludzie o przekonaniu antydemokratycznym – mówił Korneliusz Ochman, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

I choć podobno raczej żadna niespodzianka się nie wydarzy, to przed Niemcami i tak duże wyzwanie. Po raz pierwszy bowiem w parlamencie zasiądzie sześć partii, a najważniejszą opozycyjną najprawdopodobniej będzie ta nacjonalistyczna – Alternatywa dla Niemiec (AfD). To ogromna zmiana.

Niemcy są rozdarte, organizowane są liczne wiece. Mówi się o widocznym, mocnym pęknięciu w społeczeństwie. Jedni krzyczą: "walczymy o wolność dla Niemiec, przestaliśmy się czuć bezpiecznie we własnym kraju". Inni: "bardzo się wstydzę, że po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej naziści wejdą do Bundestagu, nie chcemy drugiego Hitlera".

Czy Europa ma się czego obawiać? Jak wielu Niemców popiera AfD? Jaką rolę pełni kanclerz Niemiec Angela Merkel? O tym w dołączonym nagraniu.

W audycji również:

  • Hamas chce pokoju z Fatahem. Czy to zapowiedź końca niedoli Palestyńczyków, czy tylko przegrupowanie sił?
  • Meksyk zmaga się ze skutkami trzęsienia ziemi. Czy można było ograniczyć skutki tej tragedii?
***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autor materiału reporterskiego: Agata Kasprolewicz
Goście: Korneliusz Ochman (dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej), Jan Natkański (specjalista ds. Bliskiego Wschodu, były ambasador RP w Egipcie), dr Karol Derwich (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji:
23.09.2017
Godzina emisji: 15.08

czaj/mg

Czytaj także

Wybory w Niemczech. "To cichy hegemon Europy"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 11:40
- Wszystko wskazuje na to, że te wybory będą się cieszyły ogromnym zainteresowaniem Niemców, ale nie tylko Niemców, w ogóle Europejczyków, także Polaków – mówi Portalowi PolskieRadio.pl Grzegorz Ślubowski, redaktor naczelny Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. To ze względu na siłę jaką Niemcy stanowią w Europie, wszyscy uważnie przyglądają się najstrojom towarzyszącym wyborom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofalne trzęsienia ziemi w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 17:00
– Ewakuacja przebiegła całkiem sprawnie. Ludzie postępowali zgodnie z zasadami. Panika była niewielka – informuje funkcjonariuszka z centrum stolicy Meksyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Angela Merkel bez konkurencji?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 17:00
Jak pokazują wszelkie sondaże i przewidywania, partia CDU Angeli Merkel wygra niedzielne wybory federalne w Niemczech.
rozwiń zwiń