Katalonia hiszpańska czy niepodległa?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:00
– Nie chodzi o wolność głosowania. Katalońscy nacjonaliści przeforsowali w lokalnym parlamencie jednostronne zerwanie ustroju hiszpańskiego wbrew prawu, konstytucji i własnemu statutowi autonomicznemu, który mają od 1980 roku – przypomina Maciej Stasiński przed niedzielnym referendum. 
Audio
  • Katalonia hiszpańska czy niepodległa? (Raport o stanie świata/Trójka)
Protest Ruch Obywatelskiego Hiszpanii i Katalończyków pod hasłem Katalonia to Hiszpania. Demokracja, przyszłość i wolność
Protest Ruch Obywatelskiego Hiszpanii i Katalończyków pod hasłem "Katalonia to Hiszpania. Demokracja, przyszłość i wolność"Foto: PAP/EPA/Juan Carlos Cardenas

W Katalonii na niedzielę (1.10) zaplanowano referendum niepodległościowe. Rząd w Madrycie uważa je za nielegalne.  Od decyzji dot. przeprowadzenia referendum sytuacja w kraju jest napięta i do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy głosowanie w ogóle się odbędzie. 

– To, co mnie uderzyło w Katalonii, to spokój. Ludzie siedzą w kawiarniach, robią zakupy. Patrząc jednak na domy, widać, że Katalonia jest coraz mniej zjednoczona. Zawsze można było zobaczyć flagi hiszpańską czy katalońską, natomiast teraz wydaje mi się, że każda rodzina czuje potrzebę opowiedzenia się, czy są za niepodległością, czy przeciw. Na jednym bloku można znaleźć czasem kilka flag – relacjonuje z Barcelony Ewa Wysocka. 

Czy w Katalonii może dojść do aktów przemocy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszamy również następujące tematy:

  • Koniec relokacji uchodźców w Unii Europejskiej. Dlaczego ten eksperyment się nie udał?
  • Piłkarze NFL kontra prezydent Trump. Czy w trakcie hymnu wolno przyklęknąć na jedno kolano?
  • Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły prowadzić samochody. Rewolucja czy zasłona dymna reżimu, który ma kłopoty.
***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Ewa Wysocka (korespondentka w Hiszpanii), prof. Maciej Duszczyk (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego), dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego), Marek Wałkuski (korespondent w USA)
Data emisji: 30.09.2017
Godzina emisji: 15.07

gs/mg

Czytaj także

Czy Stolica Apostolska pomoże Kolumbii?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 17:00
W związku z wizytą Papieża Franciszka w Kolumbii, po dwóch organizacjach partyzanckich, teraz gang narkotykowy również chce pokoju i sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległy Kurdystan stanie się rzeczywistością?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 23:30
Na 25 września prezydent autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku Masud Barzani wyznaczył termin referendum w sprawie niepodległości Kurdystanu, który realnie jest niepodległy od prawie 20 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Rozpoczął się proces olbrzymich zmian

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:00
W Niemczech wybory. Pierwszy raz od drugiej wojny światowej w Bundestagu zasiądzie partia nacjonalistyczna. Ale kanclerzem pozostanie Angela Merkel. Jeśli sondaże się nie mylą.
rozwiń zwiń