Gerhard Schroeder w Rosniefcie. Każdemu wolno zarabiać?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 18:49
Były kanclerz Niemiec robi karierę biznesową w rosyjskiej spółce strategicznej.
Audio
  • Gerhard Schroeder w Rosniefcie. Każdemu wolno zarabiać? (Raport o stanie świata/Trójka)
Gerhard Schroeder
Gerhard SchroederFoto: 360b/Shutterstock.com

Gerhard Schroeder został przewodniczącym rady dyrektorów rosyjskiej spółki gazowej Rosnieft. To największy kontrolowany przez państwo rosyjskie koncern naftowy. Odpowiada za blisko 35 proc. wydobycia i prawie 50 proc. eksportu ropy w Rosji. Jest on też objęty sankcjami Unii Europejskiej i USA w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Były kanclerz Niemiec jest też szefem komitetu akcjonariuszy spółki Nord Stream AG.

– Schroeder jest bardzo istotną osobą, załatwia sprawy rosyjskie w Brukseli i w Niemczech – tłumaczy Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.

Czy były kanclerz Niemiec może przyczynić się do złagodzenia sankcji dla Rosji? Kto oprócz niego wchodzi w zasięg sieci lobbingowej w Rosji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Poza tym w audycji:

  • Trwa dramat polityczny w Katalonii. Czy dojdzie do proklamacji niepodległości?
  • Hamas i Fatah zapowiadają porozumienie polityczne. Czy Palestyńczycy są w stanie dogadać się między sobą?
  • Kanada to ponoć jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Jak mity o idealnym społeczeństwie kierowanym przez pięknych i mądrych polityków mają się do rzeczywistości?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak 
Goście: Beata Płomecka (korespondentka w Brukseli), Ewa Wysocka (b. korespondentka w Hiszpanii), Marcin Gutowski (reporter), Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych), Katarzyna Wężyk (autorka książki "Kanada. Ulubiony kraj świata")
Data emisji: 7.10.2017
Godzina emisji: 15.07

ab/mk

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Rozpoczął się proces olbrzymich zmian

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:00
W Niemczech wybory. Pierwszy raz od drugiej wojny światowej w Bundestagu zasiądzie partia nacjonalistyczna. Ale kanclerzem pozostanie Angela Merkel. Jeśli sondaże się nie mylą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia hiszpańska czy niepodległa?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:00
– Nie chodzi o wolność głosowania. Katalońscy nacjonaliści przeforsowali w lokalnym parlamencie jednostronne zerwanie ustroju hiszpańskiego wbrew prawu, konstytucji i własnemu statutowi autonomicznemu, który mają od 1980 roku – przypomina Maciej Stasiński przed niedzielnym referendum. 
rozwiń zwiń