X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Senegal – kraj, który potrzebuje pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 18:00
Senegal to kraj, który może cieszyć się nie tylko piękną muzyką, ale też stabilną sceną polityczną, brakiem wojen czy głodu, a mimo to stale potrzebuje pomocy rozwojowej. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdzał to Dariusz Rosiak, który odwiedził wioskę 150 km od Dakaru, gdzie na środku sawanny polskie stowarzyszenie Navegadores buduje toalety.
Audio
  • Senegal – kraj, który potrzebuje pomocy (Raport o stanie świata/Trójka)
Senegal
SenegalFoto: Michel Piccaya/Shutterstock.com

– W najlepszym razie dzieci korzystały ze starych, zrujnowanych, jednokabinowych toalet, w których zamiast ceramiki sanitarnej była dziura w ziemi – opowiada Piotr Wikarek, założyciel Navegadores.

Mieszkańcy Kebemer utrzymują się głównie z uprawy orzeszków ziemnych i prosa. – Muzułmanie przywiązują do kwestii higieny osobistej dużą wagę, natomiast problemem tutaj jest brak dostępu do jakiejkolwiek infrastruktury sanitarnej, co pociąga za sobą szereg konsekwencji – najważniejszymi są choroby przewodu pokarmowego i choroby pasożytnicze, na które umiera wiele dzieci – podkreśla Piotr Wikarek.

Dariusz Rosiak pyta miejscowych, dlaczego Senegal, choć jest jednym z najlepiej rozwiniętych i zarządzanych krajów Afryki subsaharyjskiej, jednak potrzebuje pomocy rozwojowej? – Chodzi o brak koordynacji między mieszkańcami prowincji: tymi, którzy naprawdę wiedzą, czego potrzeba ludziom a decydentami na górze. Politycy tylko obiecują, a nie mają pojęcia, jakie są realne potrzeby ludzi. Nie widzą, na czym polega problem braku edukacji na prowincji – przekonuje właściciel lokalnego sklepu.

Miejscowy nauczyciel języka angielskiego i koordynator polskiego projektu pomocowego opowiada, jaki obraz Europy mają Senegalczycy, którzy próbują się do niej przedostać, oraz dlatego młodzi ludzie powinni zostać w Senegalu. – Europa powinna przyjąć ostrzejszą politykę wobec migrantów, a jednocześnie wzmocnić programy pomocy, które przytrzymają młodych ludzi w ich własnym kraju – tłumaczy rozmówca Dariusza Rosiaka.


Poza tym w "Raporcie o stanie świata":

  • Czy prezydent Trump usztywnia strategię wobec Iranu wbrew opinii nie tylko zachodnich sojuszników, ale także niektórych własnych ministrów? 
  • Wybory w Austrii. Czy tym krajem będzie kierował 31-letni kanclerz, a w rządzie znajdą się pogrobowcy nazistów?
  • Napięcie w Katalonii nie ustaje. Co myślą kibice FC Barcelona o niepodległości swojego kraju?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Agata Kasprolewicz
Goście: 
Adrian Bąk (reporter), dr Marcin Fatalski (amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita"), Dariusz Rosiak (dziennikarz Polskiego Radia), Piotr Wikarek (założyciel stowarzyszenia Navegadores)
Data emisji:
14.10.2017
Godzina emisji:
15.07

ed/ab

Czytaj także

Katalonia hiszpańska czy niepodległa?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:00
– Nie chodzi o wolność głosowania. Katalońscy nacjonaliści przeforsowali w lokalnym parlamencie jednostronne zerwanie ustroju hiszpańskiego wbrew prawu, konstytucji i własnemu statutowi autonomicznemu, który mają od 1980 roku – przypomina Maciej Stasiński przed niedzielnym referendum. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gerhard Schroeder w Rosniefcie. Każdemu wolno zarabiać?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 18:49
Były kanclerz Niemiec robi karierę biznesową w rosyjskiej spółce strategicznej.
rozwiń zwiń