Zamiast niepodległości – tragedia Kurdów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 17:51
Tragedia Kurdów. Zamiast niepodległości – ofensywa armii irackiej i jej irańskich sojuszników na tereny zajmowane przez Kurdów. Kto zawinił?
Audio
  • Zamiast niepodległości – tragedia Kurdów (Raport o stanie świata/Trójka)
Kurdyjscy żołnierze w górach Qandil
Kurdyjscy żołnierze w górach QandilFoto: thomas koch/shutterstock.com

Armia iracka twierdzi, że opanowała całą prowincję Kirkuk, włącznie z ostatnimi ogniskami oporu kurdyjskiego. To, co dzieje się między innymi w tamtym rejonie, to prawdopodobnie kulminacja szybkiej ofensywy armii irackiej i szyickich milicji na tzw. terenach spornych, czyli zajętych przez Kurdów w 2014 roku. Bezpośrednim powodem tej ofensywy było przeprowadzone przez Kurdów 25 września 2017 roku referendum niepodległościowe, zdecydowanie wygrane przez zwolenników niepodległości.

– Jeszcze tydzień temu iraccy Kurdowie aspirowali do niepodległości, miesiąc temu przeprowadzili referendum. Dziś ich potęga, siła i determinacja zupełnie się złożyły – tłumaczy Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. – To, że Kurdowie nie walczyli, było ogromnym zaskoczeniem – przyznaje gość "Raportu o stanie świata".

Dlaczego nie stanęli do walki? Kto wszedł w układ z Bagdadem lub Teheranem i po której stronie konfliktu są Amerykanie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Poza tym w "Raporcie o stanie świata":

  • Czechy najprawdopodobniej będą rządzone przez milionera o mrocznej przeszłości, uwłaszczonego na państwowym majątku. Może im nie zależy? 
  • Chińscy komuniści zwierają szeregi. Kto powstrzyma ich globalny marsz?
  • Maltańska dziennikarka śledcza ginie w zamachu. Komu przeszkadzała i dlaczego w państwie Unii Europejskiej takie morderstwo jest możliwe?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Marcin Czyżniewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Piotr Ibrahim Kalwas (pisarz i dziennikarz mieszkający na Malcie), dr Jacek Bartosiak (ekspert ds. geopolitycznych)
Data emisji: 21.10.2017
Godzina emisji: 15.08

ab/iwo

Czytaj także

Senegal – kraj, który potrzebuje pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 18:00
Senegal to kraj, który może cieszyć się nie tylko piękną muzyką, ale też stabilną sceną polityczną, brakiem wojen czy głodu, a mimo to stale potrzebuje pomocy rozwojowej. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdzał to Dariusz Rosiak, który odwiedził wioskę 150 km od Dakaru, gdzie na środku sawanny polskie stowarzyszenie Navegadores buduje toalety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrej Babiš. Czy "czeski Trump" zostanie premierem?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 18:30
Zbliżają się wybory parlamentarne w Czechach. Jak rząd w Pradze będzie po nich wyglądał? Czy dojdzie do przetasowań, a może nawet niespodzianek?
rozwiń zwiń