"Był traktowany jak przyjaciel". Donald Trump w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:00
Każdy z etapów obecnego "tournée" prezydenta USA po Azji odkrywa nowe rejony polityki amerykańskiej. Donald Trump odwiedził Japonię, Koreę, Chiny, Wietnam i wybiera się jeszcze na Filipiny.
Audio
  • Podróż Donalda Trumpa po Azji (Raport o stanie świata/Trójka)
Donald Trump i Xi Jinping w Pekinie, 9.11.2017 r.
Donald Trump i Xi Jinping w Pekinie, 9.11.2017 r. Foto: PAP/EPA/Roman Pilipey

Bartosz Wiśniewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił w Trójce, że najważniejsza wizyta Donalda Trumpa miała miejsce w Chinach, a najbardziej oczekiwane przemówienie zostało wygłoszone przed południowokoreańskim parlamentem. – Ciekawe jest natomiast to, co się nie wydarzyło: Korea Północna nie postanowiła tym razem "uczcić" wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych testem rakiety lub nuklearnym, co towarzyszyło wszystkim wcześniejszym wizytom przedstawicieli USA w Korei Południowej – podkreśla.

W Chinach amerykański prezydent został zaskoczony rozmachem towarzyszącym jego wizycie. – Nie jest trudno przejrzeć prezydenta Trumpa. Najlepiej trafić do niego pochlebstwami, a tych Xi Jinping mu nie żałował – tłumaczy gość Dariusza Rosiaka.

Jak będą wyglądać kontakty USA z Chinami w przyszłości? Czy jest możliwe spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym również:

  • Tydzień nadziei dla Arabii Saudyjskiej czy zapowiedź nowej wojny na Bliskim Wschodzie?
  • Wywiad ze znanym amerykańskim politologiem Georgem Friedmanem, który wierzy, że Polska wkrótce będzie potęgą polityczno-gospodarczą.
  • Czy Paradise Papers to kolejny dowód na to, że im więcej ma się pieniędzy, tym mniej chce się nimi dzielić?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Bartosz Wiśniewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jan Natkański (były ambasador RP w Egipcie i Sudanie), George Friedman (amerykański politolog), Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bankowego)
Materiały dodatkowe: Magdalena Skajewska (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia)
Data emisji: 11.11.2017
Godzina emisji: 15.08

ab/pp

Czytaj także

Dlaczego Donald Trump przyjeżdża do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 16:50
- Najważniejsza jest przyczyna gospodarcza, trzy kolejne dotyczą zakresu bezpieczeństwa. Chodzi o kwestię surowców energetycznych, w szczególności gazu ziemnego w postaci skroplonej, a także uzbrojenia - ocenia dr Tomasz Pugacewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakich kształtów nabiera polityka międzynarodowa Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 17:11
–  Zaryzykuję stwierdzenie, że obserwujemy proces dojrzewania Donalda Trumpa do roli jednego z międzynarodowych przywódców – mówi w Trójce dr Olaf Osica, politolog i ekspert ds. zagranicznych.
rozwiń zwiń