Zamach w Egipcie. "To pierwszy atak na muzułmańską ludność cywilną"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 18:45
– W tym zamachu mamy jedno novum: jest on skierowany przeciw muzułmańskiej społeczności cywilnej. Dotychczas w tym rejonie atakowano jednostki wojskowe czy posterunki policji – mówi w Trójce Jan Natkański, były ambasador RP w Egipcie.
Audio
  • Zamach w Egipcie. "To pierwszy atak na muzułmańską ludność cywilną" (Raport o stanie świata/Trójka)
Meczet al-Rawda dzień po zamachu
Meczet al-Rawda dzień po zamachuFoto: PAP/EPA/AHMED HASSAN

Ponad 300 osób zginęło w piątkowym zamachu w meczecie na Półwyspie Synaj. To najbardziej krwawy zamach we współczesnej historii Egiptu.

W piątek tuż po modlitwach, kiedy meczet był wypełniony ludźmi, wybuchła bomba, potem napastnicy rozpoczęli ostrzał. Do zamachu doszło w meczecie, do którego uczęszczają wyznawcy sufizmu, czyli muzułmańskiego mistycyzmu. Już wcześniej byli oni prześladowani przez islamistycznych bojowników w regionie, w tym przez lokalny odłam Państwa Islamskiego (IS). Dżihadyści uważają wyznawców sufizmu za heretyków. 

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział, że władze Egiptu odpowiedzą sprawcom ataku na meczet z "brutalną siłą". Kilka godzin później egipskie siły powietrzne dokonały nalotów na północy Półwyspu Synaj - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa i świadkowie. 

Do ataku nie przyznała się żadna organizacja terrorystyczna, ale najprawdopodobniej, był to kolejny zamach organizacji Prowincja Synaj, lojalnej wobec IS. Grupa ta wzięła na siebie odpowiedzialność za najkrwawsze zamachy w regionie z ostatnich lat, w tym za atak bombowy z 2015 roku na rosyjski samolot czarterowy lecący do Petersburga, w którym zginęły 224 osoby.

Sytuacja na półwyspie Synaj pogorszyła się po obaleniu w 2013 roku przez ówczesnego dowódcę sił zbrojonych Sisiego wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego szefa państwa Mohammeda Mursiego. Po ataku prezydent kraju Abd el-Fatah es-Sisi zwołał też specjalne spotkanie sił bezpieczeństwa. Egipski rząd ogłosił 3-dniową żałobę narodową. Słowa współczucia i kondolencje, płyną do Egiptu z całego świata. Zamach potępił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Amerykański prezydent nazwał go "okropnym i tchórzliwym". 

W audycji również:

  • Rzeźnik Sarajewa Ratko Mladić skazany na dożywocie. Co ten wyrok mówi o międzynarodowej sprawiedliwości?
  • Niemcy bez umowy koalicyjnej. Kolejne wybory czy powrót do wielkiej koalicji?
  • Papież Franciszek w drodze do Birmy i Bangladeszu. Co powie na temat losu muzułmańskiej mniejszości Rohingya?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Jan Natkański (były ambasador RP w Egipcie), Adam Balcer (WiseEuropa), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Krzysztof Renik (Polskie Radio)
Data emisji: 25.11.2017
Godzina emisji: 15.07

IAR/mk

Zobacz więcej na temat: Dariusz Rosiak Trójka Egipt

Czytaj także

Walka o wpływy na Półwyspie Arabskim

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 17:00
Wielu analityków twierdzi, że stosunki między Iranem a Arabią Saudyjską nigdy dotąd nie były aż tak napięte.
rozwiń zwiń