Dramatyczna sytuacja w Afryce. Czy polityka europejska się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 12:25
Reprezentanci Unii Europejskiej i państw afrykańskich przedstawili plan likwidacji handlu ludźmi w Libii, co - jak się okazuje - jest kolejną ilustracją kryzysu migracyjnego.
Audio
  • Dramatyczna sytuacja w Afryce. Czy polityka europejska się zmieni? (Raport o stanie świata/Trójka)
Prezydent Gwinei i przewodniczący Unii Afrykańskiej (L) rozmawia z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej podczas sesji zamknięcia 5. Szczytu UE-UA
Prezydent Gwinei i przewodniczący Unii Afrykańskiej (L) rozmawia z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej podczas sesji zamknięcia 5. Szczytu UE-UAFoto: PAP/EPA/LEGNAN KOULA

Afryka 1200.jpg
Szczyt UE-UA. Jest decyzja o pilnej ewakuacji uchodźców z Libii

Na szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska w Abidżanie, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, szczególną inicjatywę przejawiał prezydent Francji. Emmanuel Macron odwiedził później także Ghanę i Burkina Faso, zapowiadając gruntowną zmianę francuskiej polityki wobec Afryki. – To był system wzajemnych uzależnień, w którym krążyły wpływy, pieniądze, biznesmeni, politycy, a nawet najemnicy. Pieniądze, które szły do Afryki z Francji, tam były częściowo defraudowane, a częściowo wracały do tych, którzy je wysyłali, co nazywano "łapówką zwrotną" – mówił Grzegorz Dobiecki. Jak zauważył gość Dariusza Rosiaka, prezydent Francji goszcząc w Afryce przyznał, że kolonializm oznaczał zbrodnię. Potępił ją, ale dodał, że miał też pewne pozytywne strony.

Obecna deklaracja o zmianie francuskiej polityki jest już kolejną. Czy jest szansa, że tym razem zostanie ona wprowadzona w życie? Jak Europa chce rozwiązać problem niewolniczego handlu migrantami w Libii? Na jakich imigrantów z Afryki gotowa jest otworzyć się Wspólnota? Z jakimi wyzwaniami migracyjnymi zmaga się sama Afryka? 


epa06357159.jpg
Szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska. "We współpracy z Afryką brakowało partnerstwa"

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy również następujące tematy:

  • Czy libański Hezbollah będzie zarzewiem nowej wojny na Bliskim Wschodzie?
  • Dlaczego Rosji udaje się międzynarodowa propaganda?
  • Rząd w Londynie gotów zapłacić miliardy euro za Brexit. Ale same pieniądze nie wystarczą, by zawrzeć umowę handlową z Unią.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Grzegorz Dobiecki (Polsat News 2, autor programu "To był dzień na świecie"), Anna Łabuszewska (Ośrodek Studiów Wschodnich), Andrzej Łodyński (znawca Wielkiej Brytanii) 
Materiał dodatkowy: Michał Żakowski (dziennikarz Polskiego Radia, korespondencja z Libanu) 
Data emisji: 2.12.2017
Godzina emisji: 15.08

gs/mk


Czytaj także

"Był traktowany jak przyjaciel". Donald Trump w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:00
Każdy z etapów obecnego "tournée" prezydenta USA po Azji odkrywa nowe rejony polityki amerykańskiej. Donald Trump odwiedził Japonię, Koreę, Chiny, Wietnam i wybiera się jeszcze na Filipiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toto Riina. Człowiek, który zmienił oblicze mafii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 17:35
– Toto Riina grał zbyt brutalnie. Przekształcił sąsiedzką wspólnotę, chroniącą własne interesy, w terrorystyczną, pełną przemocy organizację – mówi dr Piotr Podemski, italianista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Egipcie. "To pierwszy atak na muzułmańską ludność cywilną"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 18:45
– W tym zamachu mamy jedno novum: jest on skierowany przeciw muzułmańskiej społeczności cywilnej. Dotychczas w tym rejonie atakowano jednostki wojskowe czy posterunki policji – mówi w Trójce Jan Natkański, były ambasador RP w Egipcie.
rozwiń zwiń