Jak pomóc Syrii i jej mieszkańcom?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
W przedwigilijnej audycji rozmawialiśmy o tym, jak pomagać ludziom na Bliskim Wschodzie. Wśród gości w studiu pojawili się ksiądz maronita, pracownik organizacji humanitarnej i dziennikarz Polskiego Radia, który właśnie wrócił z Aleppo.
Audio
  • Święta – czas, by pomagać (Raport o stanie świata/Trójka)
Aleppo
AleppoFoto: shutterstock.com/Din Mohd Yama

– Aleppo to miasto zniszczone w 83 proc. w wyniku wojny. Ludzie próbują tam wracać i rozpoczynać ponownie życie. Jeden z miejscowych opowiedział mi, jak wybuch walk wyglądał z jego perspektywy: jego ojciec wyszedł rano do pracy w swoim sklepie i wrócił do domu. Kolejny raz wyszedł do swojego sklepu pięć lat później – mówi Michał Żakowski, który wrócił właśnie z Syrii. – Pierwszy raz byłem tam w latach 80. To miasto tętniło życiem, było tu mnóstwo małych zakładów pracy, ale przede wszystkim ludzie żyli tam radośnie – dodaje ksiądz maronita Kazimierz Gajowy.

To, co spotkało mieszkańców Aleppo, ale i samo miasto, jest z naszej perspektywy trudne do zrozumienia. – Jestem skłonny powiedzieć, że skala zniszczeń w tym mieście jest większa niż to, co spowodowała w Polsce II wojna światowa. Prawie 40 proc. budynków w całej Syrii leży w gruzach, a 11 proc. mieszkańców tego kraju to uchodźcy – informuje Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. – Syryjczyków trzeba przede wszystkim chronić przed największym ubóstwem, brakiem jedzenia i podstawowych warunków do życia – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
Abuna Kazimierz Gajowy (maronita, prezes Fundacji Fenicja), Wojciech Wilk (prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej), Michał Żakowski (dziennikarz, Polskie Radio), Maya Outayek (żona Abuny Kazimierza Gajowego)
Data emisji: 23.12.2017
Godzina emisji: 15.08

ml/mk

Czytaj także

"Ostatni w Aleppo" - codzienne życie w strefie wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:59
- To był nasz wspólny trzyletni wysiłek. Bardzo się cieszymy, że ta praca nie poszła na marne, a film jest doceniany na całym świecie - mówi Ali Al Ibrahim, współpracownik reżysera "Ostatnich w Aleppo", Firasa Fayyada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie powraca do zniszczonego Aleppo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 18:00
Przez 3 lata walk w Aleppo zginęło 30 tysięcy osób. Dziś mieszkańcy powoli powracają do swojego miasta. Niestety, czekają tam na nich ruiny, nie ma szkół, miejsc pracy, są problemy z dostępem do wody i elektryczności.
rozwiń zwiń