Co dobrego wydarzyło się na świecie dzięki bitcoinowi?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:41
Kryptowaluty nie są jeszcze powszechnie stosowanym środkiem płatniczym, ale stale zyskują popularność i zwolenników. Czy uczynią one świat finansów lepszym i bardziej niezależnym od polityków?
Audio
  • Co dobrego wydarzyło się na świecie dzięki bitcoinowi? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Na te i inne pytania stawiane przez prowadzącego audycję Dariusza Rosiaka odpowiada Lech Wilczyński, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia "Bitcoin". Gość "Raportu o stanie świata" przekonuje na naszej antenie, że "globalna gospodarka potrzebuje niezależnego pieniądza", a kryptowaluty mają znaczną przewagę nad tradycyjnym pieniądzem.

– Co dobrego wydarzyło się na świecie dzięki bitcoinowi? – pyta swojego rozmówcę dziennikarz Trójki. – Przede wszystkim zaczęliśmy dyskusję na temat tego, czym faktycznie jest pieniądz. Zaczynamy w końcu kwestionować to, czy banki centralne powinny mieć monopol na emisję waluty, i zastanawiać się nad tym, czy konkurencja walutowa jest dobra. Ludzie nareszcie zadają takie pytania – odpowiada Lech Wilczyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, czym jest i na jakich zasadach działa blockchain, jak wykopuje się bitcoiny i dlaczego warto korzystać z pieniądza deflacyjnego.

Poza tym w audycji:

  • Kto wygrał starcie na ulicy w Iranie?
  • Korea Północna wystawi reprezentację na igrzyska w Korei Południowej. Czy to triumf sportowej dyplomacji?
  • Prezydent Donald Trump chce wyrzucić z kraju 200 tys. Salwadorczyków i wraca do pomysłu budowy muru na granicy z Meksykiem.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Lech Wilczyński (członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia "Bitcoin"), dr Łukasz Fyderek (politolog, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego), Maciej Stasiński (dzienniakarz "Gazety Wyborczej")
Autor materiału reporterskiego: Adrian Bąk
Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 15.07

iwo/mk

Zobacz także