Ahed Tamimi. Palestyńska Joanna D'arc?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 20:00
Ahed Tamimi to szesnastoletnia Palestynka, która po ataku na izraelskiego żołnierza stanie przed sądem wojskowym. Wśród swoich rodaków została okrzyknięta bohaterką i nową Joanną D'arc.
Audio
  • Ahed Tamimi. Palestyńska Joanna D'arc? (Raport o stanie świata/Trójka)
Ahed Tamimi
Ahed TamimiFoto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

O nastolatce, której nazwisko pojawiło się w nagłówkach wiadomości światowych mediów, mówi w Trójce dziennikarka "Tygodnika Powszechnego" Karolina Przewrocka-Aderet. – Z niebieskimi oczami i burzą blond loków Tamimi wygląda bardzo niewinne, jak każda nastolatka w Izraelu czy Europie. Ale w tej dziewczynie jest mnóstwo wściekłości oraz furii. I nie bez przyczyny – stwierdza dziennikarka.

Rozmówczyni prowadzącej Trójkową audycję Agaty Kasprolewicz opowiada o powodach buntu nastolatki i sytuacji młodych osób mieszkających na Zachodnim Brzegu. – Już drugie pokolenie dzieci żyje tam pod okupacją. Spirala się nakręca. Dopóki wojsko będzie ścierało się z dziećmi, dopóty będą rosły kolejne pokolenia takich nastolatków jak Tamimi i konfliktowi nie będzie końca. (…) Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte kroki polityczne, kolejne pokolenia będą doprowadzały do coraz większego rozlewu krwi – podkreśla Przewrocka-Aderet.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy poświęconej nastolatce, którą jedni nazywają bohaterką młodego pokolenia Palestyńczyków, a inni – narzędziem propagandy.

W audycji ponadto:

  • Papież w Chile i Peru – pielgrzymka w cieniu protestów.
  • Węgry przyjęły w ubiegłym roku 1300 uchodźców. Czy ogłoszenie tej informacji jest politycznym mistrzostwem stulecia?
  • Władze w Etiopii zwalniają więźniów politycznych. Dlaczego?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Agata Kasprolewicz  
Goście: Karolina Przewrocka-Aderet (dziennikarka "Tygodnika Powszechnego"), ks. Marcin Schmidt sekretarz Caritas Polska, były misjonarz w Chile), dr Dominik Héjj (politolog, twórca portalu o polityce węgierskiej Kropka.hu), Jędrzej Czerep (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 20.01.2018
Godzina emisji: 15.07

iwo

Czytaj także

Izrael kontra nielegalni "infiltratorzy"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 18:00
"Możemy wziąć sprawy w swoje ręce!" – nawoływali działacze organizacji prawicowych w Tel Awiwie w 2013 roku. Chodziło o nielegalnych imigrantów z Afryki przebywających na terenie Izraela. Demonstranci domagali się wtedy usunięcia ich ze swojego kraju. Teraz ich postulaty oficjalnie wchodzą w życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy papież Franciszek jest mile widziany w Chile?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 17:48
Przygotowania do papieskiej pielgrzymki zakłóciły pożary kościołów w Chile i groźby pod adresem Ojca Świętego. Kto nie chce papieża w tej najbardziej wierzącej części świata?   
rozwiń zwiń