X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosjanie oskarżeni o ingerencję w wybory USA. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:00
– 13 Rosjan, w tym 12 pracowników firmy Internet Research Agency z Petersburga już od 2014 roku prowadziło kampanię, która miała uderzać w amerykański system polityczny, a później osłabić pozycję Hilary Clinton – mówił z Waszyngtonu Marek Wałkuski odnosząc się do aktu oskarżenia. 
Audio
  • Rosjanie oskarżeni o ingerencję w amerykańskie wybory. Co to oznacza dla relacji USA-Rosja? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein przedstawia zarzuty wobec 13 Rosjan i 3 rosyjskich firm
Zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein przedstawia zarzuty wobec 13 Rosjan i 3 rosyjskich firmFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

W piątek wieczorem 13 Rosjanom i 3 firmom postawiono zarzuty w związku ze sprawą wpływu Rosji na przebieg i wynik wyborów w USA w 2016 roku. Dokument wymienia zarzuty: fałszerstw, kradzieży tożsamości. Wśród bardzo konkretnych działań oskarżonych jest podszywanie się pod obywateli amerykańskich, otwieranie kont w ich imieniu, zakładanie "fejkowych" kont na Facebooku, rozsyłanie propagandy mającej na celu osłabienie pozycji Hilary Clinton. Akt oskarżenia został zweryfikowany przez ławę przysięgłych. – To nie jest zarzuty tylko prokuratora. Formalnie powinien pojawić się wniosek o ekstradycję – dodaje amerykański korespondent Polskiego Radia. Jednocześnie, jak zaznaczył Marek Wałkuski, do procesu najprawdopodobniej nie dojdzie. 


gj 1200 pap.jpg
USA: Rosjanie oskarżeni o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie

Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie odnosząc się do rosyjskich reakcji na to wydarzenie zaznaczył, że można wyróżnić dwa etapy. – Pierwszy to jest oczywiście próba zdyskredytowania dokumentów przedstawionych przez Stany Zjednoczone. Nie mówi się, że jest to nieprawda, ale że świat wie o tym od 2-3 lat. Główny oskarżony Jewgienij Prigożyn, który jest domniemanym właścicielem tej fabryki trolli w Petersburgu, także jest od dawna opisywany. Drugi element to wstrzemięźliwość polityków najwyższego szczebla. Wyrażenie oburzenia i mówienie o konieczności zapoznania się z dokumentami, aby móc komentować – relacjonował z Moskwy dziennikarz. Jak zaznaczył w komentarzach rosyjskich pojawia się kpiarski ton, jak to 13 Rosjan poradziło sobie z olbrzymim aparatem służb amerykańskich? 

Jakie konkretne działania zapowiedział po piątkowych wydarzeniach minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow? Czy w akcie oskarżenia są wskazani także Amerykanie? Jaki był budżet operacji ingerencji w kampanię wyborczą w USA? Co akt oskarżenia oznacza dla prezydenta Donalda Trumpa? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji w której ponadto: 

  • RPA ma nowego prezydenta. Cyril Ramaphosa ma niewiele czasu - albo zmieni kraj, albo Afrykański Kongres Narodowy przestanie rządzić
  • W Niemczech koniec polityczny Martina Schulza i słabość Angeli Merkel. Kto będzie rządził tym krajem i nadawał ton Europie?
  • W Izraelu protesty przeciwko premierowi Netanyahu. Czy i tym razem poradzi sobie z przeciwnikami?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:  Dariusz Rosiak
Autork materiału dodatkowego: Michał Żakowski 
Goście: Marek Wałkuski (amerykański korespondent Polskiego Radia), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Rosji), Wojciech Jagielski (dziennikarz, pisarz, znawca RPA), prof. Arkadiusz Stempin (Wyższa Szkoła Europejska im. Józefa Tischnera i Uniwersytetu we Freiburgu), 

Data emisji: 17.02.2018
Godzina emisji: 15.15

gs/kw