Włochy i Słowacja. Mafijny wspólny mianownik

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 08:00
Na Słowacji ginie dziennikarz śledczy, we Włoszech trwają wybory. Co te dwie sprawy mają ze sobą wspólnego?
Audio
  • Co łączy sytuację we Włoszech i na Słowacji? (Raport o stanie świata/Trójka)
Premier Włoch Paolo Gentiloni w czasie głosowania
Premier Włoch Paolo Gentiloni w czasie głosowania Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

mid-epa06533678 1200.jpg
Rosjanie oskarżeni o ingerencję w wybory USA. Jakie będą konsekwencje?

Trwają wybory parlamentarne we Włoszech. Państwo leżące na Półwyspie Apenińskim boryka się z wieloma problemami. Oprócz trudnej sytuacji gospodarczej wciąż aktualny jest problem powiązań włoskiej mafii z politykami. 

– Choć przez ostatnie dekady zmieniły się Włochy, politycy i mafia, ten związek jednak pozostał. Minister spraw wewnętrznych ostrzegał, że istnieje realne ryzyko, iż mafia będzie chciała wpłynąć na wynik wyborów. Tamtejsi dziennikarze śledczy mówią nawet, że to nie jest ryzyko, ale rzeczywistość, w której mafia kupuje głosy za 20 euro – opisuje Agata Kasprolewicz.

Co o sytuacji politycznej w swoim kraju myślą mieszkańcy Włoch? Czy po wyborach sytuacja się zmieni? I co włoska mafia ma wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Słowacji, gdzie kilka dni temu został zastrzelony Jan Kuciak i jego życiowa partnerka. Mężczyzna pisał artykuły na temat korupcji w słowackim rządzie, jak również o działalności włoskiej mafii w tym kraju. Słowacy domagają się dymisji swojego premiera Roberta Fico. W związku ze śmiercią dziennikarza zaaresztowano siedem osób, jednak kilka dni później wszyscy podejrzani zostali zwolnieni…


Na ulicach Bratysławy palą się znicze dla zamordowanego dziennikarza Na ulicach Bratysławy palą się znicze dla zamordowanego dziennikarza

– Braliśmy pod uwagę, że ktoś może nas zastraszyć, ale nigdy nie myśleliśmy, że ktoś może zginąć – mówi Zuzana Botikova z redakcji międzynarodowej słowackiego radia. 


mid-epa06477704 1200.jpg
Państwo Islamskie w Afganistanie - bardziej radykalna twarz talibów

– Robert Fico wpuścił mafię na najwyższe szczyty władzy. Premier wybrał dwóch bliskich współpracowników, którzy mieli kontakty z włoską mafią, najniebezpieczniejszą na świecie. W jakimkolwiek innym państwie premier podałby się do dymisji – podkreśla Igor Matović z opozycyjnej partii Zwyczajni Ludzie. Kto poniesie poniesie odpowiedzialność za śmierć Jana Kuciaka? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • Hołodomor czy Wielki Głód był największym ludobójstwem do czasu Szoa. Dlaczego tak mało o nim wiemy? 

  • Kurdystan z trudem dochodzi do siebie po nieudanej próbie uzyskania niepodległości w ubiegłym roku. Co poszło nie tak?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Adrian Bąk
Goście: Agata Kasprolewicz (dziennikarka Polskiego Radia), Anne Applebaum (autorka książek historycznych, publicystyka "The Washington Post"), Rabban al-Qas (biskup)
Data emisji: 3.03.2018
Godzina emisji: 15.07

kw/mk

Czytaj także

Symboliczny uścisk dłoni. Czy pojednanie na Półwyspie Koreańskim jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 18:00
– Nawet jeśli więcej w tym teatru niż realnej polityki, była to chwila historyczna – mówił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie oskarżeni o ingerencję w wybory USA. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:00
– 13 Rosjan, w tym 12 pracowników firmy Internet Research Agency z Petersburga już od 2014 roku prowadziło kampanię, która miała uderzać w amerykański system polityczny, a później osłabić pozycję Hilary Clinton – mówił z Waszyngtonu Marek Wałkuski odnosząc się do aktu oskarżenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega polityka historyczna Izraela?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 18:20
– W historii izraelskiej Zagłada bardzo długo należała do przeszłości wstydliwej. To był jakby cień mitu założycielskiego: muskularnych Żydów, którzy jeżdżą konno, strzelają i zwyciężają. Zagłada to była opowieść o klęsce – mówi Konstanty Gebert. 
rozwiń zwiń