Jak oceniany jest pontyfikat papieża Franciszka?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 16:00
Minęło 5 lat od inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Wielu wiąże z nim ogromne nadzieje, inni krytykują go. Skąd się bierze ta rozbieżność?
Audio
  • Pięć lat pontyfikatu papieża Franciszka (Raport o stanie świata/Trójka)
Papież Franciszek I
Papież Franciszek IFoto: Marcin Kadziolka/Shutterstock.com

– Z ducha przekory postawiłbym się w tej kategorii, która krytykuje papieża Franciszka, ale wiąże z nim jednocześnie wielkie nadzieje. Moja nadzieja w stosunku do niego jest taka sama, jak wobec każdego innego biskupa Rzymu: że będzie umacniał wiarę, strzegł i przewodniczył swojemu stadu – mówi o. Paweł Krupa.

 Trudno, żeby był odcieleśnionym zarządcą, więc robi to na swój sposób i czasami coś w tym nas denerwuje, a czasami łapie za serce. Jest jedna podstawowa sprawa: czy patrząc na Franciszka, widzę papieża mojego Kościoła czy osobę publiczną. To bardzo zmienia obraz – dodaje dominikanin.

Dlaczego tak wiele osób ma skrajnie odmienne zdanie na temat obecnego pontyfikatu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Gość: o. Paweł Krupa (dominikanin)
Data emisji: 31.03.2018 
Godzina emisji: 15.06

ml/mk

Czytaj także

Papież Franciszek ogłosił 35 nowych świętych. "Nie wahali się oddać życia za miłość do Boga"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 14:32
Papież Franciszek podczas mszy kanonizacyjnej w niedzielę w Watykanie powiedział, że bez miłości życie chrześcijańskie jest niemożliwą, wyjałowioną moralnością. Przestrzegał wiernych przed "rozkładaniem się na kanapie" i egoizmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek. 5 lat pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:15
Franciszek rozpoczął swe urzędowanie w Kościele 13 marca 2013 roku. Wielu watykanistów uważa jego pontyfikat za przełomowy w dziejach papiestwa w ciągu ostatnich kilkuset lat.
rozwiń zwiń