Co zmienią wybory na Węgrzech?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 16:30
Co ma Viktor Orban, czego nie mają inni? A może jego zwycięstwo w węgierskich wyborach wcale nie jest pewne?
Audio
  • Wybory parlamentarne na Węgrzech (Raport o stanie świata/Trójka)
Viktor Orban
Viktor Orban Foto: PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY

trump pap1200.jpg
Po co Donaldowi Trumpowi wojna handlowa?

– Partia Fidesz najprawdopodobniej wygra te wybory. Sondaże do ostatnich chwil bardzo się różnią. Chodzi o to, czy uda się zdobyć 2/3 głosów. Najciekawsze jest to, że do końca nie wiemy, co będzie przez następne cztery lata – tłumaczy Dominik Héjj z serwisu kropka.hu. – Viktor Orban drugi raz z rzędu nie przedstawił programu wyborczego, twierdząc, że to kontynuacja tego z 2010 roku – zaznacza ekspert.

Wedle doniesień prasowych głównym tematem kampanii była imigracja. – Oglądanie węgierskiej telewizji wygląda trochę jak śledzenie relacji z państwa oblężonego, czyli państwa, które cały czas boryka się z problemem imigracyjnym – zaznacza Dominik Héjj. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Gorący miesiąc w Izraelu: napięcia na granicy z Gazą, nierozwiązany problem imigrantów, a w tle siedemdziesiąta rocznica powstania państwa Izrael.
  • To również sześćdziesiąta rocznica obecności Tybetańczyków na wychodźstwie w Indiach. Czy marzenia o niepodległości nie mają już szans realizacji?
  • Koniec mitu? Legendarny prezydent Brazylii Lula idzie do więzienia na dwanaście lat za korupcję.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Gość: dr Dominik Héjj (serwis kropka.hu), Jarosław Kociszewski (Wirtualna Polska, były korespondent Polskiego Radia), Krzysztof Renik (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia) dr Janina Petelczyc (Fundacja Terra Brasilis), Agata Kasprolewicz (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia)
Data emisji: 7.04.2018 
Godzina emisji: 15.06

kw/gs

Czytaj także

Czy Władimir Putin może być pewien zwycięstwa w wyborach?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 16:00
W Rosji wybory, które wiadomo kto wygra. USA i Wielka Brytania nakładają sankcje na reżim Putin, a on się śmieje. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook to "neutralna platforma" czy agencja reklamowa?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 18:00
– Facebook jest infrastrukturą społeczną dla co najmniej 2 miliardów ludzi na świecie, a zachowuje się tak, jakby nadal był małą aplikacją wymyśloną gdzieś w akademiku – ocenia Szymon Szymczyk, ekspert ds. komunikacji i rynku mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak oceniany jest pontyfikat papieża Franciszka?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 16:00
Minęło 5 lat od inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Wielu wiąże z nim ogromne nadzieje, inni krytykują go. Skąd się bierze ta rozbieżność?
rozwiń zwiń