X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
Audio
  • Jak zmieniało się irlandzkie społeczeństwo? (Raport o stanie świata/Trójka)
Kim była Savita Halappanavar i dlaczego jej śmierć była przełomowa dla dyskusji o dopuszczalności aborcji w Irlandii?
Kim była Savita Halappanavar i dlaczego jej śmierć była przełomowa dla dyskusji o dopuszczalności aborcji w Irlandii? Foto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

mid-epa06762625.jpg
Exit poll: ponad 2/3 Irlandczyków za liberalizacją przepisów aborcyjnych

Gość "Raportu o stanie świata" przypomina, że w 2015 roku w Irlandii przeprowadzono referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych i 62 procent wyborów zagłosowało na "tak". – Był to pierwszy moment, kiedy Irlandczycy i świat jakby obudzili się i powiedzieli: Irlandia się zmienia się – ocenia Zbigniew Zaliński.

O co dokładnie byli pytani Irlandczycy w referendum? – W głosowaniu odpowiadali na pytanie, czy są za tym, by odrzucić czy utrzymać artykuł 40.3.3, który znany jest jako ósma poprawka do irlandzkiej konstytucji. Artykuł ten został dodany do ustawy zasadniczej w roku 1983, również w trakcie referendum. Stawia on znak równości między prawem do życia nienarodzonego dziecka i jego matki – przypomina rozmówca Dariusza Rosiaka.

Bardzo ważną postacią dla ostatniego referendum była tragicznie zmarła Savita Halappanavar. Jaka była jej historia? Czy wiemy już, jakie będzie obowiązywać prawo aborcyjne w Irlandii? Co spowodowało spadek znaczenia Kościoła katolickiego w debacie publicznej w tym kraju?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Prezydent Trump odwołuje szczyt amerykańsko-koreański. Racjonalna decyzja czy apogeum chaosu w amerykańskiej polityce zagranicznej?
  • Włochy mają wreszcie nowy rząd. Czy teraz zaczną się prawdziwe kłopoty Unii Europejskiej?
  • Relacja z kosowskiej Mitrowicy – miasta, które jak żadne inne nie uosabia bałkańskich wrogości między narodami.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
dr Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), Paweł Bravo ("Tygodnik Powszechny"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Zbigniew Zaliński (dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ)
Autor materiału dodatkowego: Adrian Bąk

Data emisji: 
26.05.2018 
Godzina emisji: 
15.09

gs/jp

Czytaj także

USA wycofały się z umowy z Iranem. Co decyzja Białego Domu oznacza dla Bliskiego Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 14:00
– Zadowolenie z wyjścia Stanów Zjednoczonych z porozumienia wyraził Izrael, Arabia Saudyjska, ale również irańscy generałowie i z armii regularnej, i z Korpusu Strażników Rewolucji. To dziwna sytuacja – ocenia Łukasz Kulesa, dyrektor polskiego oddziału European Leadership Network.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda sytuacja w Strefie Gazy?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 16:00
Izrael świętuje 70. rocznicę utworzenia państwa, a Palestyńczycy opłakują ofiary starć z izraelskim wojskiem w Strefie Gazy. Kto ponosi odpowiedzialność za przemoc – władze Izraela, Hamas, czy Donald Trump?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Londongrad" – raj dla rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 07:00
Kupowanie domów w Wielkiej Brytanii jest czymś w rodzaju obsesji. Okazuje się, że nie tylko rdzenni Brytyjczycy są zainteresowani nieruchomościami. 
rozwiń zwiń