"Zero tolerancji". Dlaczego Donald Trump zmienił zdanie?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 17:00
Prezydent Stanów Zjednoczonych kończy kontrowersyjną praktykę rozdzielania dzieci nielegalnych imigrantów od ich rodziców. 
Audio
  • Prezydent Trump wycofuje się z polityki odbierania dzieci z rodzin, które nielegalnie próbują przedostać się na teren USA (Raport o stanie świata/Trójka)
Donald Trump w rozmowie z dziennikarzami w Waszyngtonie
Donald Trump w rozmowie z dziennikarzami w WaszyngtonieFoto: EPA/JIM LO SCALZO

Dwa miesiące temu rząd Donalda Trumpa wprowadził zasadę "zero tolerancji" wobec nielegalnych imigrantów. Jej skutkiem było zaprzestanie przez służby graniczne stosowania praktyki wypuszczania na wolność rodzin z dziećmi do czasu procesu sądowego. Rodzice trafiali do aresztu, a dzieci kierowano do specjalnych ośrodków.

Od kwietnia tego roku 2300 dzieci zostało odseparowanych od rodziców, a prezydent USA znalazł się w ogniu krytyki. W środę Donald Trump zapowiedział podpisanie rozporządzenia, które zakończy separację dzieci. "Podpiszę rozporządzenie, które pozwoli na przetrzymywanie całych rodzin. Musimy jednak pozostać twardzi, bo w innym przypadku nasz kraj zaleje przestępczość i będziemy mieć u siebie ludzi, których nie chcemy" – argumentował prezydent USA.

Donald Trump tłumaczył, że nie może kierować się wyłącznie sercem, ponieważ jego powinnością jako prezydenta jest ochrona granic kraju. Przekonywał, że obecny system imigracyjny jest nieszczelny, a dzieci były wykorzystywane przez dorosłych jako sposób na uniknięcie aresztu.

Co ta decyzja oznacza dla pogrążonych w biedzie i przemocy mieszkańców Ameryki Łacińskiej? Czy ta bezwzględna polityka ma początek w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa? Co się stanie z dziećmi już odebranymi rodzicom?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy w autorytarnie rządzonym państwie prezydent i jego partia mogą przegrać wybory? Niedzielne głosowanie w Turcji pokaże, czy to jest możliwe.
  • Trzy lata po wybuchu największego kryzysu uchodźczego w historii Unii Europa nie umie sobie poradzić z migrantami. A będzie ich coraz więcej.
  • Rozmowa z Ziauddinem Sardarem – jednym z największych na świecie autorytetów w dziedzinie islamu który mówi, czy istnieje islam bez przemocy.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
Adam Balcer (ośrodek badawczy WiseEuropa), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Dominik Héjj (kropka.hu), Ziauddin Sardar (autorytet w dziedzinie islamu)
Autorka materiału dodatkowego: Agata Kasprolewicz
Data emisji: 23.06.2018 
Godzina emisji: 
15.08

IAR/mk

Czytaj także

"Londongrad" – raj dla rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 07:00
Kupowanie domów w Wielkiej Brytanii jest czymś w rodzaju obsesji. Okazuje się, że nie tylko rdzenni Brytyjczycy są zainteresowani nieruchomościami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniesie wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 16:15
Prezydent Trump rozpoczyna wojnę handlową ze swoimi najbliższymi sojusznikami: Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem. Co zrobią zaatakowani?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport czy polityka?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
O co chodzi w rosyjskim mundialu? I czy rzeczywiście piłka nożna jest w nim najważniejsza?
rozwiń zwiń