Mimo porażki drużyny mundial zwycięstwem Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 16:00
– Cel mundialu zmienił się od 2010 roku, kiedy Rosja otrzymała prawo organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 2018. Zmienił się po agresji na Ukrainę, zagarnięciu Krymu, zastrzeleniu Borysa Niemcowa. To ma być piękna pocztówka do świata "From Russia with Love", tylko nie w takim Bondowskim rozumieniu – ocenia Roman Imielski, współautor książki "Najważniejszy mecz Kremla".
Audio
  • Mundial 2018: dlaczego wszyscy zapomnieli o łamaniu prawa przez Rosję? (Raport o stanie świata/Trójka)
Rosyjscy kibice wracają po porażce (3-4 w rzutach karnych) swojej reprezentacji z Chorwacją w ćwierćfinale mistrzostw świata
Rosyjscy kibice wracają po porażce (3-4 w rzutach karnych) swojej reprezentacji z Chorwacją w ćwierćfinale mistrzostw świataFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Dariusz Rosiak i goszczący w studio Roman Imielski zgodzili się, że mamy wspaniałe mistrzostwa, z których powinniśmy się cieszyć w kontekście sportowym, ale nie możemy traktować wyłącznie jako takie wydarzenie. 


mundial rosja 1200.jpg
Sport czy polityka?

Mówiąc o zmieniającym się postrzeganiu Rosji przez świat, dziennikarz "Gazety Wyborczej" odniósł się do spotkanego niedawno w Gruzji Amerykanina, który wracał z meczów m.in. w Petersburgu i Moskwie. – Wyjazd ocenił jako fantastyczny. Powiedział mi: "nie wiedziałem, że Rosja to taki fantastyczny kraj, fajni ludzie. Zupełnie inaczej o tym myśleliśmy. Teraz naprawdę trudno uwierzyć, że był przeciwko nim taki czarny PR" – wspomina gość "Raportu o stanie świata". 

Jak władze Rosji starają się wykorzystać sukces mundialu w polityce wewnętrznej? Dlaczego nie pamiętamy o głodówce Ołeha Sencowa? Czy kolejne zatrucie nowiczokiem w Wielkiej Brytanii zmieni relacje brytyjsko-rosyjskie? Czego możemy spodziewać się po spotkaniu Putin-Trump zaplanowanym na 16 lipca?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Jak radzą sobie ukraińscy weterani ze stresem po powrocie z wojny?
  • Chiny i Stany Zjednoczone na wojnie handlowej, mało dział jak dotąd wytoczono. 
  • Administracja Donalda Trumpa zmienia zasady przyjmowania na studia. Nie będzie punktów za pochodzenie etniczne. Czy to koniec "pozytywnej dyskryminacji"?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza", współautor książki "Najważniejszy mecz Kremla"), prof. Stanisław Gomułka (główny ekonomista Business Center Club i członek Polskiej Akademii Nauk), Marek Wałkuski (amerykański korespondent Polskiego Radia)
Autor materiału dodatkowego: Piotr Pogorzelski
Data emisji: 7.07.2018 
Godzina emisji: 
15.08

gs/ac

Czytaj także

Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniesie wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 16:15
Prezydent Trump rozpoczyna wojnę handlową ze swoimi najbliższymi sojusznikami: Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem. Co zrobią zaatakowani?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport czy polityka?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 16:00
O co chodzi w rosyjskim mundialu? I czy rzeczywiście piłka nożna jest w nim najważniejsza?
rozwiń zwiń