Nadia Murad i Denis Mukwege laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:00
Pokojowa Nagroda Nobla dla Jazydki, ofiary Państwa Islamskiego oraz kongijskiego ginekologa, który leczy zgwałcone kobiety. Sygnał dla świata, który zapomina o losie kobiet traktowanych jako łup wojenny.
Audio
  • Zwykli ludzie laureatami Pokojowej Nagrody Nobla (Raport o stanie świata/Trójka)
Denis Mukwege
Denis MukwegeFoto: PAP/EPA/WOLFGANG SCHMIDT / RIGHT LIVELIHOOD AWARD FOUNDATION HANDOUT

– Zanim Państwo Islamskie weszło do mojej wioski, najważniejsza była dla mnie godność i moja droga matka. I choć mamy już ze mną nie ma, to jest tu obecna ze mną duchem. Moja matka, moi bracia i wielu innych, opuścili ten świat za wcześnie, a moje życie w Sindżar skończyło się na zawsze. Marzenia i nadzieje całej jazydzkiej społeczności przepadły – przemawiała Nadia Murad przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Po ucieczce z niewoli Państwa Islamskiego postanowiła opowiedzieć o swoich przeżyciach i cierpieniu. Jej życie jest świadectwem cierpienia kobiet w czasie wojny, a także nadziei, która rodzi się z odwagi ofiar, które z doświadczenia własnej krzywdy czerpią siłę do walki.

Denis Mukwege leczy ofiary gwałtów tak brutalnych, że ich ciała wymagają odbudowy. – Gwałt jest niezwykle skuteczną bronią. Bardziej od tej tradycyjnej. Jej celem jest zniszczenie ofiary nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także psychicznym. Niszczy rodziny, społeczności. Służy oprawcom do wysiedlania, wpływania na demografię, rujnowania gospodarki i niszczenia tkanki społecznej całych wspólnot – tłumaczył nagrodzony Nagrodą Nobla lekarz w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji.

– Jedynym świadectwem tej walki jest ich życie i własne doświadczenie. To rzeczywiście bardzo krzepiąca nagroda dla wszystkich tych, którzy mogli się czuć zdezorientowani, czy zawiedzeni ostatnimi laureatami. Czasem dziennikarze byli zaskoczeni, bo nie znali nazw organizacji, które były nagradzane. Częste nagrody dla polityków, to z kolei nagrody weryfikowane przez losy polityczne tych osób. W tym roku, za Nadią Murad i Denisem Mukwege nie stoi żadna organizacja. To ludzie niewpływowi politycznie, którzy nie stoją za żadnymi dużymi procesami politycznymi, ale angażują się "w terenie". Jedynym świadectwem ich walki jest codzienność – mówi Agata Kasprolewicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy: 

  • Wybory w Brazylii, w ich tle kryzys gospodarczy, korupcja klasy politycznej, rosnąca przemoc.
  • Referendum w Macedonii, wybory w Bośni Hercegowinie. Czy to Rosja rozdaje karty na Bałkanach?
  • Węgrzy rozdają paszporty swoim rodakom mieszkającym na Zakarpaciu na Ukrainie. Dlaczego w Kijowie to się nie podoba?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
Bartłomiej Rabij (portal Radio Brazylia), Olena Babakova (ukraińska dziennikarka), Dominik Héjj (portal kropka.hu), Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Materiał dodatkowy: Agata Kasprolewicz
Data emisji: 6.10.2018 
Godzina emisji: 15.07

ml 


Czytaj także

Krwawe wybory w Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 16:10
Prawicowy kandydat na prezydenta tego kraju, Jair Bolsonaro, został pchnięty nożem w brzuch podczas wiecu przedwyborczego w mieście Juiz de Fora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uruchomienie art. 7 wobec Węgier. Przyczyny i dalsze scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:10
Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Jak przypomina Dominik Héjj, na stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Węgier składa się sześć rezolucji Parlamentu Europejskiego, które zostały uchwalone po 2010 roku w sprawie rządów Viktora Orbána.  
rozwiń zwiń