Krwawe wybory w Brazylii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krwawe wybory w Brazylii
Jak poinformowano na konferencji prasowej 63-letni Bolsonaro doznał m. in. trzech głębokich ran narządów wewnętrznych, które spowodowały wewnętrzny krwotok. (IAR)Foto: PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA

Prawicowy kandydat na prezydenta tego kraju, Jair Bolsonaro, został pchnięty nożem w brzuch podczas wiecu przedwyborczego w mieście Juiz de Fora.

Posłuchaj

Krwawe wybory w Brazylii (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

epa06779294 trump 1200.jpg
Co przyniesie wojna handlowa?

Nóż uszkodził wątrobę, płuco i jelita kandydata, którego przewieziono natychmiast do szpitala Santa Casa de Misericórdia. Lekarze po przeprowadzonej operacji oświadczyli, że że jego stan jest cięzki, ale stabilny. Nożownik został aresztowany. Prezydent Brazylii, Michel Temer, wyraził swoje oburzenie atakiem mówiąc, że w demokratycznym państwie prawa nie można zaakceptować sytuacji, w której nie jest możliwe spokojne przeprowadzenie kampanii wyborczej. "Niech ten atak służy za przykład dla tych, którzy dziś przeprowadzają kampanie, by były one świadome, że tolerancja jest niezbędna dla demokracji i państwa prawa. Nie można mówić o państwie prawa, jeśli nie ma tolerancji" – powiedział prezydent Temer w oficjalnym wystąpieniu, nadanym przez stację Globo. 

W drugiej części audycji Dariusz Rosiak rozmawiał z Markiem Wałkuskim na temat sytuacji w Białym Domu. New York Times opublikował tekst anonimowej postaci, która twierdzi, że część administracji stanowi ruch oporu przeciwko polityce Donalda Trumpa. Celem tej grupy jest przeciwdziałanie najgorszym decyzjom prezydenta, póki nie uda się go usunąć z urzędu. 

– Notowania prezydenta Trumpa się wahają. Co chwila są burze polityczne i ktoś przewiduje, że to upadek jego prezydentury, po czym okazuje się, że na poparcie nie ma to zbyt wielkiego wpływu – mówi Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych. – Większość wyborców Donalda Trumpa nie przejmuje się tą ciągłą burzą nad Waszyngtonem – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Szwedzi wybierają parlament. Dlaczego będzie on inny niż dotychczas?
  • Sąd we Izraelu zezwala na zburzenie kolejnej wioski Beduinów na Zachodnim Brzegu. Dlaczego?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorka materiału dodatkowego: Agata Kasprolewicz
Goście: 
Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia), Bartłomiej Rabij (radiobrazylia.pl), Karolina Przewrocka-Aderet (Tygodnik Powszechny)
Data emisji: 8.09.2018 
Godzina emisji: 15.07

kw/IAR

Polecane