Uruchomienie art. 7 wobec Węgier. Przyczyny i dalsze scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:10
Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Jak przypomina Dominik Héjj, na stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Węgier składa się sześć rezolucji Parlamentu Europejskiego, które zostały uchwalone po 2010 roku w sprawie rządów Viktora Orbána.  
Audio
  • Co dalej na linii Unia Europejska – Węgry? (Raport o stanie świata/Trójka)
Viktor Orbn
Viktor OrbánFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock.com

orban1200.jpg
Ekspert: Unia Europejska zaczyna być grą interesów

– Zostały one teraz zebrane w jedną całość. W maju ubiegłego roku Parlament Europejski wezwał unijne instytucje, żeby coś z Węgrami zrobiły. Powstał raport holenderskiej posłanki Judith Sargentini, powiązano go z uruchomieniem artykułu 7 – tłumaczy hungarysta. Jak dodaje gość Dariusza Rosiaka, wśród kwestii nowych, podnoszonych w stosunku do Węgier, jest m.in. pakiet ustaw "Stop Soros" o penalizacji pomocy uchodźcom, a także to, jak się ich traktuje w strefach buforowych oraz korupcja czy złe wydatkowanie środków unijnych. 

Mówiąc o raporcie dotyczącym Węgier autorstwa Judith Sargentini autor audycji przypomniał, że nie zdecydowała się ona na pojechanie do tego kraju. Mówiąc o tym, co sprawiło, że Parlament Europejski właśnie teraz zajął się sytuacją na Węgrzech Beata Płomecka zwróciła uwagę, że złożyły się na to dwie kwestie. – Szef chadeków, największej frakcji w PE Manfred Weber zaczął odczuwać presję europosłów ze swojej frakcji z krajów skandynawskich, także Francuzów, że skończył się czas samowolki Orbána, że czas najwyższy sięgnąć po artykuł 7. Presja wewnątrz chadeków była silna. Czarę goryczy przelało spotkanie i jak niektórzy określają "flirtowanie" Orbána ze skrają prawicą – ocenia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

Orban 1200 PAP.jpg
Węgry: rząd podejmie kroki prawne ws. rezolucji PE

Dlaczego na Węgrzech pojawiają się głosy wskazujące, że nie było wymaganej większości głosów? Czy Viktor Orbán zmieni swoją politykę w konsekwencji działań Unii Europejskiej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy zmiany w prawie autorskim ratują twórców, czy dławią wolność w sieci?
  • Czy Serena Williams broni praw kobiet, czy po prostu nie umie przegrać meczu?
  • Dlaczego Afryka jest biedna i co robić, żeby nie była? Nowy Plan Marshalla dla Afryki.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorka materiału dodatkowego: Adrian Bąk
Goście: 
Dominik Héjj (hungarysta, redaktor naczelny portalu kropka.hu), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), dr Wojciech Wilk (prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej)
Data emisji: 15.09.2018 
Godzina emisji: 15.07

gs/ag

Czytaj także

Argentyna. Co dalej z prawem do aborcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 16:00
Senat w Argentynie odrzucił liberalizację prawa do aborcji. To koniec czy początek walki latynoamerykańskich kobiet o zmiany społeczne na kontynencie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek i jego reakcja na pedofilię w Kościele katolickim

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 16:16
Papież Franciszek przyjeżdża do Irlandii. W tle jego list w sprawie pedofilii w Kościele katolickim i kryzys Kościoła w Irlandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty Donalda Trumpa. Czy możliwy jest impeachment?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 16:00
– Republikanie zasiadający w Kongresie, nawet jeśli nie lubią Donalda Trumpa, nie mają interesu, żeby swojego prezydenta w taki sposób odsuwać od władzy, bo w dłuższej perspektywie może to oznaczać kryzys partyjny – mówi Piotr Zaremba z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń