Co zaważyło na decyzji Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:40
Angela Merkel odchodzi z polityki – jeszcze nie teraz, ale najpóźniej w 2021 roku. Co to znaczy dla Niemiec i Europy?
Audio
  • Co doprowadziło do rezygnacji Angeli Merkel? (Raport o stanie świata/Trójka)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: paparazzza/Shutterstock.com
mid-epa07120443 1200.jpg
Karawana uchodźców w oczach świata. Migranci odmienią swój los?

– Teraz, po podjętej już decyzji, media prześcigają się w spekulacjach "kto wiedział pierwszy?". Pojawiły się przecieki, że kanclerz Merkel rozważała już taką decyzję w lipcu, podczas tej dłuższej przerwy wakacyjnej, która obfitowała w różnorodne konflikty, m. in. z Horstem Seehoferem w sprawie migracji. Na pewno decyzja Angeli Merkel nie pojawiła się niespodziewanie, bo w niemieckich mediach spekulowało się od dawna, że jej koncepcja polityki wewnętrznej, czyli to, co Niemców interesuje najbardziej, zużyła się i ma już tak liczne pęknięcia, że nie wytrzyma pod naporem prawicy powstałej po prawej stronie CDU i CSU. Angela Merkel wypracowała sobie system bazujący na wypożyczaniu pewnych idei z partii będących w opozycji do jej formacji – mówi Olga Doleśniak-Charczuk z Nowego Państwa.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • To Iran jest rozsadnikiem zła na Bliskim Wschodzie – mówi "Raportowi" były minister obrony Izraela, być może przyszły premier tego kraju.
  • Dla ochrony granic Europy potrzeba dodatkowo 10 tysięcy strażników – mówi "Raportowi" szef Frontexu. Tunezja jest dziś głównym punktem przerzutowym migrantów do Europy.
  • W Pakistanie protesty po uniewinnieniu skazanej wcześniej za bluźnierstwo chrześcijanki Asi Bibi. Dlaczego chrześcijanie w tym kraju są prześladowani? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał reporterski: 
Adrian Bąk
Goście: Olga Doleśniak-Charczuk (Nowe Państwo), Fabrice Leggeri (szef Frontexu), Mosze Ja'alon (izraelski wojskowy i polityk, szef Amanu i szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela. Członek Knesetu z listy Likudu, były minister obrony i wicepremier), prof. Agnieszka Kuszewska (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ)
Data emisji: 3.11.2018 
Godzina emisji: 15.08

ml/gs

Czytaj także

Nadia Murad i Denis Mukwege laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:00
Pokojowa Nagroda Nobla dla Jazydki, ofiary Państwa Islamskiego oraz kongijskiego ginekologa, który leczy zgwałcone kobiety. Sygnał dla świata, który zapomina o losie kobiet traktowanych jako łup wojenny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czego wynikają ostatnie porażki rosyjskiego wywiadu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 16:00
Jak działają rosyjskie służby i dlaczego ich najlepsi agenci dają się zidentyfikować Brytyjczykom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za zabiciem Jamala Khashoggiego?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:50
Dalszy ciąg tajemniczego zniknięcia Jamala Khashoggiego. Czy doniesienia o reformowaniu Arabii Saudyjskiej były mocno przedwczesne?
rozwiń zwiń