Wydanie specjalne "Raportu o stanie świata" z Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:16
Jerozolima to w idealnym świecie stolica dwóch narodów i dwóch państw: Izraela i Palestyny. Problem w tym, że tego drugiego nie ma, a granice tego pierwszego również nie są do końca jasne.
Audio
  • Dariusz Rosiak o sytuacji w Strefie Gazy (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dominika zarzycka/Shutterstock.com

Ostatnie dni były bardzo gorące w Izraelu, a zwłaszcza w Gazie. Zaczęło się w weekend, kiedy grupa izraelskich żołnierzy weszła na teren Strefy Gazy. Od 2005 roku nie było tam Izraelczyków. W 2006 roku wybory na tym terenie wygrał Hamas, co skończyło się bratobójczą wojną palestyńską. Do tej pory napięcia między Hamasem, a Organizacją Wyzwolenia Palestyny rządzącą na Zachodnim Brzegu trwają.

W trakcie ubiegłotygodniowej operacji wojsk izraelskich zginęło kilku Palestyńczyków i jeden Izraelczyk. Chwilę po tym zaczął się ostrzał rakietowy terytorium Izraela przez Hamas. Większość pocisków została przechwycona przez system antyrakietowy Żelazna Kopuła. Tel-Aviv odpowiedział gwałtownymi nalotami na stanowiska Hamasu. Zginęli członkowie tej organizacji, ale i postronni Palestyńczycy. Po dwóch dniach, strony przerwały ogień. Doszło do porozumienia, ale w proteście przeciwko rozejmowi odszedł z urzędu minister obrony Izraela Awigdor Liberman, zabierając z koalicji członków swojej partii. Sprawiło to, że premier Nettanjahu ma zaledwie 61 posłów w 120-osobowym Knesecie. Wygląda na to, że wkrótce odbędą się wybory.

– Przede wszystkim, czujemy, że celem jest odcięcie Gazy od reszty Palestyny i uczynienie z niej jakiegoś podmiotu politycznego. Taka propozycja nie została nam oficjalnie przedstawiona, ale moim zdaniem, najważniejsze pytanie dotyczy nie tego, czego chcą Amerykanie, albo Izraelczycy, ale czego chce Hamas. Powołanie państwa przez grupę uznawaną przez wspólnotę międzynarodową za terrorystyczną uważam za problematyczną. Hamas potrzebuje uwiarygodnienia, ale kto mu je da? Aby być wiarygodnym, trzeba zachowywać się wiarygodnie – mówił w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem Baszar Azzeh, członek Palestyńskiej Rady Narodowej i OWP.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • polska pomoc dla Beduinów na Zachodnim Brzegu;
  • stacja radiowa Kobieta.fm w Ramalli, stolicy Autonomii Palestyńskiej;
  • sytuacja w stolicy Kurdystanu – Irbilu;
  • zatar - czym naprawdę jest?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Baszar Azzeh (członek Organizacji Wyzwolenia Palestyny, członek Palestyńskiej Rady Narodowej), Ari Golan (dziennikarz, komentator polityczny w Izraelu), Michał Żakowski (dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia), 
Data emisji: 17.11.2018 
Godzina emisji: 15.08

ml

Czytaj także

Z czego wynikają ostatnie porażki rosyjskiego wywiadu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 16:00
Jak działają rosyjskie służby i dlaczego ich najlepsi agenci dają się zidentyfikować Brytyjczykom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za zabiciem Jamala Khashoggiego?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:50
Dalszy ciąg tajemniczego zniknięcia Jamala Khashoggiego. Czy doniesienia o reformowaniu Arabii Saudyjskiej były mocno przedwczesne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karawana uchodźców w oczach świata. Migranci odmienią swój los?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 16:40
– Ten pochód zdesperowanych ludzi przykuł uwagę mediów głównie z tego powodu, że prezydentem USA jest przywódca, który nie życzy sobie żadnych imigrantów. W dodatku robi z tego wehikuł polityczny na swoich wrogów – ocenia Maciej Stasiński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zaważyło na decyzji Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:40
Angela Merkel odchodzi z polityki – jeszcze nie teraz, ale najpóźniej w 2021 roku. Co to znaczy dla Niemiec i Europy?
rozwiń zwiń