Gdzie podąża Europa pod koniec 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 16:15
Jaką lekcję Europa wyniosła z negocjacji brexitowych? I jak będzie wyglądała Unia bez Wielkiej Brytanii i Angeli Merkel, za to z osłabionym Emmanuelem Macronem? 
Audio
  • Co przyniosą protesty we Francji? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zamieszki we Francji
Zamieszki we Francji Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURANT

Premier Francji poinformował, że zatrzymano co najmniej 107 uczestników zamieszek w Paryżu. Starcia z policją wybuchły podczas demonstracji przeciwko planowanym podwyżkom cen paliw. Premier Edouard Philippe poinformował, że w protestach w całej Francji bierze udział około 36 tysięcy osób, z czego 5500 to uczestnicy manifestacji w Paryżu. 

Przed godziną 9.00 demonstranci próbowali przedrzeć się przez punkt kontrolny przy Łuku Triumfalnym. Rozpędzeni przy użyciu gazu łzawiącego rozbiegli się po sąsiednich ulicach i stamtąd próbowali przedrzeć się na reprezentacyjną arterię miasta. Protesty w ubiegłe weekendy zbierały po kilkaset tysięcy uczestników.

W tym roku ceny paliw we Francji zwiększyły się o 3,9 eurocentów za litr benzyny i 7,6 eurocentów za litr oleju napędowego. Od 1 stycznia mają one zostać podniesione odpowiednio o 2,9 oraz 6,5 eurocentów za litr. 85 procent Francuzów popiera przeciwników podwyżek.

– Mamy do czynienia z kumulacją protestów. Chodzi o bardzo ciekawą i nową formę. Ten podatek ekologiczny rozszedł się z kwestiami społecznymi. To protest absolutnie w nowej formie – mówi dr Jarosław Kuisz z kulturaliberalna.pl.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Ukraina ogłasza stan wojenny. Czy krajowi grozi inwazja Rosji, czy prezydentowi Poroszence grozi klęska w wyborach?
  • Czy do 2050 roku skończy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery? Pewnie nie, ale taki jest cel.
  • Co to jest buran? Wyjaśnimy to przy pomocy znakomitego reportażysty Wojciecha Góreckiego.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: dr Jarosław Kuisz (kulturaliberana.pl, autor książki "Koniec pokoleń podległości"), Olena Babakova (ukraińska dziennikarka), Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) 
Data emisji: 1.12.2018 
Godzina emisji: 15.09

kw/IAR

Czytaj także

Z czego wynikają ostatnie porażki rosyjskiego wywiadu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 16:00
Jak działają rosyjskie służby i dlaczego ich najlepsi agenci dają się zidentyfikować Brytyjczykom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za zabiciem Jamala Khashoggiego?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:50
Dalszy ciąg tajemniczego zniknięcia Jamala Khashoggiego. Czy doniesienia o reformowaniu Arabii Saudyjskiej były mocno przedwczesne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karawana uchodźców w oczach świata. Migranci odmienią swój los?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 16:40
– Ten pochód zdesperowanych ludzi przykuł uwagę mediów głównie z tego powodu, że prezydentem USA jest przywódca, który nie życzy sobie żadnych imigrantów. W dodatku robi z tego wehikuł polityczny na swoich wrogów – ocenia Maciej Stasiński. 
rozwiń zwiń