Czy "żółte kamizelki" obalą rząd Macrona?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 16:00
– Nikt nie wie, kim oni są. Nie mają żadnych zadeklarowanych sympatii. Od kilku tygodni, kiedy trwa ten ruch, nie są w stanie zorganizować się. Wszyscy ci, którzy próbują się wysunąć na pierwszy plan i pójść na rozmowy z rządem, dostają pogróżki telefoniczne – mówił w "Raporcie o stanie świata" Piotr Kamiński.
Audio
  • Jaki mają cel "żółte kamizelki"? (Raport o stanie świata/Trójka)
Starcia żółtych kamizelek (Gilets jaunes) z policją, podczas protestów w Paryżu 8 grudnia 2018 roku
Starcia "żółtych kamizelek" (Gilets jaunes) z policją, podczas protestów w Paryżu 8 grudnia 2018 roku Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

W ocenie dziennikarza i tłumacza przyczyny obecnych protestów we Francji sięgają aż 1945 roku i "porządku gospodarczo-społecznego, który powstał nazajutrz po II wojnie światowej w dziwnej współpracy komunistów z de Gaullem". – Nawet dziś, gdy na przykład Jean-Luc Mélenchon, przywódca skrajnej lewicy francuskiej, odwołuje się do jakiś wzorów, to mówi, że nie wolno gwałcić pryncypiów, które zostały uchwalone w Radzie Ruchu Oporu ponad 70 lat temu. Francja nie ma na to sposobu, choć wielokrotnie próbowała się troszeczkę zreformować (…). W czasach Mitterranda deficyt państwa wynosił 15-20 procent PKB. Teraz przekracza 100 procent. Rachunek za te wszystkie lata życia na kredyt właśnie przyszedł – podsumowuje gość Dariusza Rosiaka. 

Czego chcą "żółte kamizelki"? Czym zaszkodził sobie politycznie prezydent Emmanuel Macron?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Annegret Kramp-Karrenbauer, nową szefową CDU. Czy jest gotowa sprostać wyzwaniom, które stawia m.in wzrost popularności Alternatywy dla Niemiec i wzrost "myślenia populistycznego"?
  • Co to jest buran? Wyjaśniał autor książki, która nosi właśnie taki tytuł. 
  • Czy były prawnik Donalda Trumpa, Michael Cohen pójdzie do więzienia?
  • Co i kto stoi za zatrzymaniem wiceszefowej Huawei? Czy chwilowy rozejm w wojnie handlowej Chin i USA już został zerwany?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Piotr Kamiński (dziennikarz, krytyk muzyczny, tłumacz), Olaf Osica (dyrektor do spraw międzynarodowych Europejskiego Kongresu Gospodarczego), Wojciech Górecki (autor książki "Buran. Kirgiz wraca na koń"), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie)
Data emisji: 8.12.2018 
Godzina emisji: 15.08

gs/mk

Czytaj także

Wydanie specjalne "Raportu o stanie świata" z Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:16
Jerozolima to w idealnym świecie stolica dwóch narodów i dwóch państw: Izraela i Palestyny. Problem w tym, że tego drugiego nie ma, a granice tego pierwszego również nie są do końca jasne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:15
Można zapytać: po co im ten Brexit? W Wielkiej Brytanii nie widać końca kryzysu politycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie podąża Europa pod koniec 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 16:15
Jaką lekcję Europa wyniosła z negocjacji brexitowych? I jak będzie wyglądała Unia bez Wielkiej Brytanii i Angeli Merkel, za to z osłabionym Emmanuelem Macronem? 
rozwiń zwiń