X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Żółte kamizelki". Czym jest ruch, wokół którego narasta coraz więcej mitów?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 16:00
Jak zaznaczył Piotr Kamiński, żółte kamizelki są ruchem bardzo podzielonym. – Jest ogromny podział w ich szeregach. Zbierają się tylko wtedy, kiedy trzeba wyjść na ulice, ale kiedy próbują się organizować, nic z tego nie wychodzi – ocenia.
Audio
  • Ruch "żółtych kamizelek". Jaką zmianę przyniesie francuskiej polityce? (Raport o stanie świata/Trójka)
Protest żółtych kamizelek w Paryżu
Protest "żółtych kamizelek" w ParyżuFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

pap Francja żółte kamizelki 1200.jpg
Czy "żółte kamizelki" obalą rząd Macrona?

Obecnie z protestów "żółtych kamizelek" wyłania się kilka ruchów, które nawzajem się nie lubią. – Kiedy w sondażach przed wyborami europejskimi wprowadza się hipotetyczną partię "żółtych kamizelek", której jeszcze nie ma, to na nią głos oddaje 7–8 procent ludności. W przypadku bardziej ogólnych sondaży dotyczących sympatii Francuzów do samego ruchu, to krąży ona w okolicach dwóch trzecich. Widać, że opinia publiczna jest zdezorientowana i nie wie, czy go lubi – przyznaje gość "Raportu o stanie świata".

Jego zdaniem obecnie debata publiczna we francuskich mediach społecznościowych to chaos. – Najgorsze jest to, że ten chaos, a także agresja i kłamstwo wlały się w sferę polityki oficjalnej, zwłaszcza na skrajnej lewicy i skrajnej prawicy. Wszyscy już mówią otwarcie, że na tym ruchu ("żółtych kamizelek" – przyp.red.) najbardziej skorzystała skrajna prawica – mówi Piotr Kamiński. Przykładem tego jest powtarzana przez Marie Le Pen fałszywa informacja, że w odnowionym traktacie akwizgrańskim, który mają podpisać Angela Merkel i Emmanuel Macron, francuski prezydent oddaje Niemcom Alzację i Lotaryngię. – To jest zupełny nonsens, ale pani Le Pen to potwarza, owijając w takie słownictwo, które zawsze pozwoli się jej wykręcić, ale przenosi takie brednie na forum publiczne – przyznaje gość Dariusza Rosiaka.

W ten weekend odbywa się we Francji 200 debat poświęconych reformie kraju. Spotkania z udziałem polityków, samorządowców, organizacji społecznych oraz osób prywatnych mają zaradzić kryzysowi, w którym kraj jest pogrążony od jesieni. W sobotę na ulice francuskich miast po raz dziesiąty wyszli przedstawiciele ruchu "żółtych kamizelek". W manifestacjach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto o:

  • Co dalej z brexitem? To już nie euroza tylko euroschizofrenia. Brytyjczycy nie wiedzą, jak wybrnąć z kryzysu polityczno-społecznego. Czasu do 29 marca coraz mniej.
  • Prezydent Putin z wizytą w Serbii, kraju rozdartym między Europą a Rosją. 
  • Po zamachu terrorystycznym w Nairobi somalijska organizacja fundamentalistyczna Al-Shabaab ciągle żyje. Jakie są jej cele?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
 Andrzej Łodyński (były dziennikarz BBC, wieloletni mieszkaniec Wielkiej Brytanii), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Piotr Kamiński (krytyk, tłumacz, paryżanin), Marta Szpala (ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich), Agata Kasprolewicz (dziennikarka Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia)
Data emisji: 19.01.2019
Godzina emisji: 15.04

IAR/gs/ab

Czytaj także

Jak wyglądał rok 2018 na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 16:00
W ostatnim "Raporcie" w 2018 roku podsumowaliśmy mijający rok i spojrzeliśmy w przepastną przepaść przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek rewolucji kobiet w Indiach?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 16:00
– Kluczem do zrozumienia ostatnich starć w Indiach jest patron świątyni, czyli Ajjappan. Jest on postrzegany jako wojownik, a jednocześnie postać medytująca, która wybrała życie pustelnicze, celibat – mówi Krzysztof Renik z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inne spojrzenie na Brexit

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 16:00
Brexit to nie koniec świata, tylko koniec traktowania zwykłych ludzi jak kretynów – mówi w "Raporcie o stanie świata" znany brytyjski socjolog.
rozwiń zwiń