X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy dojdzie do umowy handlowej na linii USA-Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 16:00
Ameryka i Chiny rozpoczynają rozmowy handlowe, ale w tle sprawa zarzutów o szpiegostwo przemysłowe wobec Huawei.
Audio
  • Czy dojdzie do umowy handlowej na linii USA-Chiny? (Raport o stanie świata/Trójka)
USA uważają, że chińskie firmy te realizują interesy chińskiego rządu, a ich sprzęt może być używany do szpiegowania Amerykanów
USA uważają, że chińskie firmy te realizują interesy chińskiego rządu, a ich sprzęt może być używany do szpiegowania AmerykanówFoto: Shutterstock

Jak poinformował Biały Dom, prezydent USA Donald Trump uznał datę 1 marca za ostateczny termin zawarcia umowy handlowej z Chinami. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, USA podniosą taryfy celne na produkty chińskie. "Taryfy zostaną podniesione, chyba że do 1 marca USA i Chiny dojdą do porozumienia" – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu. 

Po zakończeniu kolejnej rundy negocjacji między delegacjami obu państw, którym przewodniczyli wicepremier Chin Liu He i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer, główny negocjator prezydenta USA przyznał, że "dokonano znacznego postępu", lecz ostrzegł również, że wiele kwestii pozostało nierozwiązanych. "W tym momencie, nie mogę przewidzieć, czy będzie sukces" – oznajmił Robert Lighthizer. Przedstawiciel USA powiedział również, że aresztowanie wiceprezes firmy Huawei nie ma wpływu na rozmowy handlowe z Chinami. 

Chiński przywódca Xi Jinping napisał w liście do prezydenta USA, że ma nadzieję, że obie strony będą w stanie spotkać się w połowie drogi, aby osiągnąć porozumienie handlowe przed terminem 1 marca. 

– Chińczycy są bardziej stroną bierną. To dlatego, że Ameryka wywołała konflikt handlowy i prowadzi tę trudną grę. Wydaje mi się, że musimy spojrzeć na to szerzej. Stany Zjednoczone bardzo obawiają się chińskiej potęgi gospodarczej. Wojna handlowa ma być pomysłem Donalda Trumpa, aby w jakiś sposób kontrolować i spowolnić wzrost znaczenia gospodarczego Chin na świecie – mówi Marcin Jacoby, autor książki "Chiny bez makijażu".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Czy Europa znalazła sposób na ominięcie amerykańskich sankcji w handlu z Iranem?
  • Amerykanie dogadują się z talibami w Afganistanie. Czy możliwy jest koniec wojny w tym kraju?
  • Dwie największe i najbardziej skuteczne partie konserwatywne przeżywają poważny kryzys. Kto uratuje amerykańskich republikanów i brytyjskich torysów?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
 Marcin Jacoby (Uniwersytet SWPS, autor książki "Chiny bez makijażu"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Łukasz Pawłowski (kulturaliberalna.pl)
Data emisji: 2.02.2019
Godzina emisji: 15.09

kw/mk

Czytaj także

Inne spojrzenie na Brexit

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 16:00
Brexit to nie koniec świata, tylko koniec traktowania zwykłych ludzi jak kretynów – mówi w "Raporcie o stanie świata" znany brytyjski socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żółte kamizelki". Czym jest ruch, wokół którego narasta coraz więcej mitów?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 16:00
Jak zaznaczył Piotr Kamiński, żółte kamizelki są ruchem bardzo podzielonym. – Jest ogromny podział w ich szeregach. Zbierają się tylko wtedy, kiedy trzeba wyjść na ulice, ale kiedy próbują się organizować, nic z tego nie wychodzi – ocenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto jest prezydentem Wenezueli?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 16:00
Wenezuela ma dwóch prezydentów. Który zwycięży i kiedy skończy się dramat mieszkańców kraju?
rozwiń zwiń