Kto skorzysta na warszawskiej konferencji bliskowschodniej?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 16:00
Kto zyska, a kto straci na szczycie bliskowschodnim, który ma odbyć się w Warszawie?
Audio
  • Jakie będa następstwa konferencji bliskowschodniej w Warszawie? (Raport o stanie świata/Trójka)
Warszawa, zdjęcie ilustracyjne
Warszawa, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

"Chodzi o pokój i stabilizację na Bliskim Wschodzie" – tak mającą się odbyć w Warszawie konferencję reklamują jej organizatorzy. Konferencja wzbudza emocje i refleksje na całym świecie. Niektóre silnie zaangażowane na Bliskim Wschodzie i usytuowane w tym regionie państwa bojkotują ją. Arabia Saudyjska, Izrael i USA wysyłają na nią tymczasem silne ekipy. Polska liczy na sfinalizowanie własnych interesów: zakupu amerykańskich systemów rakietowych, postępu w rozmowach o stałej bazie amerykańskiej, zaciśnieniu współpracy z USA. Czy konferencja okaże się sukcesem? Kto i co na niej zyska?

– Jest to konferencja krąbrnych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, w trakcie której dojdzie do do dalszego zbliżenia pomiędzy trzema w tym momencie odrębnymi biegunami owych sojuszników: Izraelem i państwami arabskimi, oraz Arabią Saudyjską i Katarem. Jeżeli mówimy o pokoju i stabilizacji, to trzeba powiedzieć, że dotyczyć to będzie dwóch zagadnień: izraelsko – palestyńskiego i saudysjko – katarskiego – mówi dr Łukasz Fyderek z UJ.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Historyczna wizyta papieża na Półwyspie Arabskim.
  • Rosja wstrzymuje udział w układzie o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu i zapowiada pracę nad nowymi pociskami.
  • Indonezyjska scena muzyczna areną walki o islamskie wpływy w tym kraju? Artyści protestują przeciwko planowanej ustawie zakazującej grania południowokoreańskiego k-popu. Chodzi o muzykę czy politykę?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał dodatkowy: 
Adrian Bąk
Goście: dr Łukasz Fyderek (Instytut Dalekiego i Bliskiego Wschodu UJ), Łukasz Kulesa (ośrodek badawczy European Leadership Network), Jan Natkański (arabista, były ambasador RP na Bliskim Wschodzie)
Data emisji: 9.02.2019
Godzina emisji: 15.09

ml

Czytaj także

Camp David. Stracone złudzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 09:00
40 lat temu w Camp David podpisano układ, który miał zmienić sytuację na Bliskim Wschodzie i zakończyć konflikt między Izraelem a światem arabskim. Nie zakończył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inne spojrzenie na Brexit

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 16:00
Brexit to nie koniec świata, tylko koniec traktowania zwykłych ludzi jak kretynów – mówi w "Raporcie o stanie świata" znany brytyjski socjolog.
rozwiń zwiń