Jaka będzie decyzja w sprawie Shamimy Begum?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 16:00
Wielka Brytania zastanawia się co zrobić z nastolatką z Londynu, która w 2015 roku wstąpiła w szeregi ISIS, a teraz chce wrócić do kraju. Z podobny problemem mierzą się inne zachodnie kraje.
Audio
  • Co należy zrobić z Shamimą Begum? (Raport o stanie świata/Trójka)
Shamima Begum
Shamima BegumFoto: PA/PAP/EPA

Kraje, z których wyjechali ich obywatele, by walczyć po stronie terrorystów, stoją dziś przed dylematem: jak postąpić wobec nich zgodnie z prawem i interesem publicznym, jednocześnie biorąc pod uwagę, że mają do czynienia z własnymi obywatelami?

– Z jednej strony czuję, że popełniłam błąd, ale nie żałuję tego, bo to zmieniło mnie jako osobę. Stałam się silniejsza i odporniejsza. Wyszłam za mąż. Nie znalazłabym kogoś takiego jak mój mąż w Wielkiej Brytanii. Miałam dzieci. To był dla mnie dobry czas – mówiła reporterowi stacji SKY News przebywająca w obozie dla uchodźców Shamima Begum.

Rząd Wielkiej Brytanii stoi przed niezwykle trudnym zadaniem. Jak przyznają eksperci, prawo "działa w takich przypadkach jedynie w 50 procentach, a wiele jego zapisów podlega szerokiej interpretacji", na co powołują się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy odebrania dziewczynie obywatelstwa. Przypadek Shamimy Begum odbija się szerokim echem nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale i w całej Europie, gdzie podobnych przypadków żon bojowników ISIS, które straciły mężów i ukrywają się obecnie w obozach dla uchodźców, jest więcej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy: 

  • Co się wydarzyło na szczycie amerykańsko-koreańskim w Wietnamie. Kto mówi nieprawdę i dlaczego?
  • Premier Izraela będzie miał postawione zarzuty o korupcję. Czy to decydujący cios dla jego kampanii wyborczej?
  • Viktor Orbán znów na kursie kolizyjnym z instytucjami brukselskimi. Czy uda mu się zachować Fidesz w największym bloku Parlamentu Europejskiego?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk 
Goście: Oskar Pietrewicz (analityk programu Azja i Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce), Marek Wałkuski (polski dziennikarz radiowy, reportażysta, wykładowca akademicki, wieloletni stały korespondent Polskiego Radia w USA), Agnieszka Bryc (politolożka, doktor nauk humanistycznych specjalizująca się w polityce zagranicznej Rosji), Dominik Héjj (doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce)
Data emisji: 2.03.2019 
Godzina emisji: 15.07

ml/gs

Czytaj także

Rosjanie oskarżeni o ingerencję w wybory USA. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:00
– 13 Rosjan, w tym 12 pracowników firmy Internet Research Agency z Petersburga już od 2014 roku prowadziło kampanię, która miała uderzać w amerykański system polityczny, a później osłabić pozycję Hilary Clinton – mówił z Waszyngtonu Marek Wałkuski odnosząc się do aktu oskarżenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uruchomienie art. 7 wobec Węgier. Przyczyny i dalsze scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:10
Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Jak przypomina Dominik Héjj, na stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Węgier składa się sześć rezolucji Parlamentu Europejskiego, które zostały uchwalone po 2010 roku w sprawie rządów Viktora Orbána.  
rozwiń zwiń