X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka będzie decyzja w sprawie Shamimy Begum?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 16:00
Wielka Brytania zastanawia się co zrobić z nastolatką z Londynu, która w 2015 roku wstąpiła w szeregi ISIS, a teraz chce wrócić do kraju. Z podobny problemem mierzą się inne zachodnie kraje.
Audio
  • Co należy zrobić z Shamimą Begum? (Raport o stanie świata/Trójka)
Shamima Begum
Shamima BegumFoto: PA/PAP/EPA

Kraje, z których wyjechali ich obywatele, by walczyć po stronie terrorystów, stoją dziś przed dylematem: jak postąpić wobec nich zgodnie z prawem i interesem publicznym, jednocześnie biorąc pod uwagę, że mają do czynienia z własnymi obywatelami?

– Z jednej strony czuję, że popełniłam błąd, ale nie żałuję tego, bo to zmieniło mnie jako osobę. Stałam się silniejsza i odporniejsza. Wyszłam za mąż. Nie znalazłabym kogoś takiego jak mój mąż w Wielkiej Brytanii. Miałam dzieci. To był dla mnie dobry czas – mówiła reporterowi stacji SKY News przebywająca w obozie dla uchodźców Shamima Begum.

Rząd Wielkiej Brytanii stoi przed niezwykle trudnym zadaniem. Jak przyznają eksperci, prawo "działa w takich przypadkach jedynie w 50 procentach, a wiele jego zapisów podlega szerokiej interpretacji", na co powołują się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy odebrania dziewczynie obywatelstwa. Przypadek Shamimy Begum odbija się szerokim echem nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale i w całej Europie, gdzie podobnych przypadków żon bojowników ISIS, które straciły mężów i ukrywają się obecnie w obozach dla uchodźców, jest więcej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy: 

  • Co się wydarzyło na szczycie amerykańsko-koreańskim w Wietnamie. Kto mówi nieprawdę i dlaczego?
  • Premier Izraela będzie miał postawione zarzuty o korupcję. Czy to decydujący cios dla jego kampanii wyborczej?
  • Viktor Orbán znów na kursie kolizyjnym z instytucjami brukselskimi. Czy uda mu się zachować Fidesz w największym bloku Parlamentu Europejskiego?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk 
Goście: Oskar Pietrewicz (analityk programu Azja i Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce), Marek Wałkuski (polski dziennikarz radiowy, reportażysta, wykładowca akademicki, wieloletni stały korespondent Polskiego Radia w USA), Agnieszka Bryc (politolożka, doktor nauk humanistycznych specjalizująca się w polityce zagranicznej Rosji), Dominik Héjj (doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce)
Data emisji: 2.03.2019 
Godzina emisji: 15.07

ml/gs

Czytaj także

Rosjanie oskarżeni o ingerencję w wybory USA. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:00
– 13 Rosjan, w tym 12 pracowników firmy Internet Research Agency z Petersburga już od 2014 roku prowadziło kampanię, która miała uderzać w amerykański system polityczny, a później osłabić pozycję Hilary Clinton – mówił z Waszyngtonu Marek Wałkuski odnosząc się do aktu oskarżenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uruchomienie art. 7 wobec Węgier. Przyczyny i dalsze scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:10
Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Jak przypomina Dominik Héjj, na stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Węgier składa się sześć rezolucji Parlamentu Europejskiego, które zostały uchwalone po 2010 roku w sprawie rządów Viktora Orbána.  
rozwiń zwiń