Jakie plany wobec Europy ma Emmanuel Macron?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 16:15
Prezydent Macron chce budować nową Europę, w której nie będzie miejsca dla kłamców i populistów. Zostaną sami demokraci, czyli kto konkretnie?
Audio
  • Prezydent Francji i jego plany wobec Europy (Raport o stanie świata/Trójka)
Przyznanie nagrody Simone Veil w Pałacu Elizejskim w Międzynarodowym Dniu Kobiet
Przyznanie nagrody Simone Veil w Pałacu Elizejskim w Międzynarodowym Dniu KobietFoto: PAP/EPA/Thibault Camus / POOL

Emmanuel Macron napisał list do obywateli Europy, wzywając do renesansu europejskiego. Na czym miałby on polegać? Na obronie wolności i demokracji, które są zagrożone na Starym Kontynencie. Na powołaniu rady do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego, która opanowałaby m.in. sprawy imigracyjne. A do tego faworyzowanie europejskich przedsiębiorstw, powołanie armii europejskiej czy rezygnacji z węgla do 2050 roku. 

– U Macrona jest ta ambicja, o której mówił od samego początku. Chodzi o to, żeby Francja znów nadawała ton zjednoczonej Europie. Mówił o tym w kampanii wyborczej i po objęciu urzędu. Teraz próbuje to wcielić w życie – zaznacza dr hab. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego. 

– Zawsze się boję tych francuskich pomysłów dotyczących Europy, bo jakoś tak dziwnie się składa, że chodzi tutaj przede wszystkim o interesy Francji. Tak było zawsze i to się nie zmieniło – dodaje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy: 

  • Kto zostanie prezydentem Ukrainy?
  • Ostatni bojownicy Państwa Islamskiego uciekają z Syrii. Czy teraz wojna z ISIS naprawdę jest wygrana? 
  • Czy mężczyzna, który dokonuje operacji zmiany płci powinien być traktowany jako kobieta w każdej dziedzinie? Coraz większy spór wokół transpłciowych sportowców.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk 
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), dr hab. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich), Adam Balcer (Ośrodek WiseEuropa), Mirosław Żukowski (Rzeczpospolita)
Data emisji: 9.03.2019 
Godzina emisji: 15.07

kw/gs

Czytaj także

Los Katalonii a los Hiszpanii. Co przyniosą najbliższe miesiące?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 16:00
Pod koniec kwietnia w Hiszpanii odbędą się przyspieszone wybory. Premier Pedro Sánchez został zmuszony do ich rozpisania, bo nie zdołał uchwalić budżetu. Stało się tak dlatego, że nie poparli go separatyści katalońscy, od których głosu zależy, od połowy zeszłego roku, przetrwanie rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt ws. pedofilii. Jakie zmiany przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:00
– Biskupi mieli słuchać ofiar już przed przyjazdem. Papież ich o to poprosił. Mieli przyjechać już z jakąś refleksją. Dużo też teraz rozmawiają ze sobą i mówią o tym, co się dzieje, co się powinno dziać, żeby skutecznie przeciwdziałać pedofilii i molestowaniu w ogóle – zaznacza Zuzanna Radzik, teolożka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie decyzja w sprawie Shamimy Begum?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 16:00
Wielka Brytania zastanawia się co zrobić z nastolatką z Londynu, która w 2015 roku wstąpiła w szeregi ISIS, a teraz chce wrócić do kraju. Z podobny problemem mierzą się inne zachodnie kraje.
rozwiń zwiń