X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Chiny podbiją Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 16:30
Wygląda na to, że napięcia na tle handlu, inwestycji, praw obywatelskich, mogą uniemożliwić podpisanie wspólnej deklaracji po szczycie UE-Chiny. Ma się on odbyć we wtorek i, jak podaje Reuters, Donald Tusk zarekomendował odrzucenie wspólnej deklaracji.
Audio
  • Czy dojdzie do porozumienia na linii UE-Chiny? (Raport o stanie świata/Trójka)
Unia oskarża Chiny o wymuszanie transferu technologii.
Unia oskarża Chiny o wymuszanie transferu technologii.Foto: Gts/Shutterstock.com

Czy rekomendacja przewodniczącego Rady Europejskiej oznacza, że chińska inicjatywa "Pasa i Szlaku", kluczowy projekt ekonomiczny współczesnych Chin może trafić w Europie na przeszkody nie do przejścia?

– Chiny od lat konsekwentnie realizują pomysł połączenia Europy z Azją przy pomocy szlaku lądowego i technologicznie po to, by otworzyć sobie drzwi do jeszcze większego i skuteczniejszego handlu. Pamiętajmy, że udział Chin w światowym handlu to ponad 3 biliony euro i jest to potęga. Kto pamięta w tej chwili 2004 rok i moment, gdy Chiny wypchnęły z pierwszej trójki światowego handlu Japonię? Już pewnie nikt. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że i Węgry i Polska podpisały już swoje deklaracje co do nowego Jedwabnego Szlaku. Nie wynikają z niego żadne zobowiązania, ale jest deklaracja, że chcemy w tym uczestniczyć. Także Włochy zadeklarowały chęć udziału – mówi Piotr Bodył-Szymala z Monitora Prawa Bankowego. – Rzeczywiście, Włochy złożyły swój akces do nowego Jedwabnego Szlaku. Stąd wizyta prezydenta Chin w tym kraju. W innych krajach UE inicjatywa ta budzi wątpliwości, bo okazuje się, że jest to projekt wspierania chińskich firm, które są uprzywilejowane w przetargach publicznych. Choć wiele krajów jest gotowa do dołączenia do tego projektu, to tylko pod warunkiem wzajemności. Europa uważa, że dla Chin to projekt jedynie na pozbycie się nadwyżek surowcowych – dodaje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Czy inicjatywa "Pasa i Szlaku" jest tak wielkim zagrożeniem, jak mówią niektórzy, czy może jednak ogromną szansą dla Europy? Zapraszamy do słuchania.

W audycji również:

  • Przedterminowe wybory w Izraelu. Czy premier Netanyahu ponownie wyjdzie zwycięsko z opresji?
  • Do czego i komu służy dziś NATO? 70 lecie sojuszu;
  • Włoska prawica chce zjednoczyć eurosceptyków przed wyborami do PE. Nie wszyscy jednak są zaproszeni, a nie wszyscy zaproszeni mają na to ochotę.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Marek Świerczyński (ekspert ds. wojskowości, Polityka Insight), Michał Żakowski (dziennikarz Polskiego Radia), dr Piotr Podemski (italianista, europeista, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 6.04.2019 
Godzina emisji: 15.08

ml

Czytaj także

Atak terrorystyczny w Nowej Zelandii. "Ta sytuacja nas nie złamie, umocni nasze wartości"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 16:00
– Dla całego świata Nowa Zelandia to miejsce bezpieczne, wszyscy czujemy się tu jak w raju. Dla nas to szok, głównie dlatego, że sprawca nie jest Nowozelandczykiem, że specjalnie tu przyjechał, by narobić nam kłopotów – mówi Rafał Kliś, Polak mieszkający w Auckland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy media społecznościowe czeka rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:10
Na marginesie masakry w Christchurch wychodzi na jaw potęga mediów społecznościowych. Czy takie firmy jak Facebook czy Google mogą się zmienić pod wypływem presji społecznej i politycznej? 
rozwiń zwiń