Amerykańsko-chiński konflikt o technologie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 16:00
Donald Trump zakazuje amerykańskim firmom instalowania sprzętu chińskiego Huawei. To kolejna odsłona amerykańsko-chińskiej wojny technologiczno-handlowej.
Audio
  • Jaki będzie wynik amerykańsko-chińskiej wojny handlowo-technologicznej? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/testing

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ocenia się że jest ono skierowane głównie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei. Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

– To jest element wojny handlowej. Jedyny region świata, który może zagrozić potędze USA to Azja, szczególnie Chiny. Przyszłością świata są obecnie półprzewodniki. Jakiś czas temu śledzono na giełdach notowania miedzi, obecnie śledzi się notowania półprzewodników. Jedynie Chiny mogły zbudować potęgę całego sektora półprzewodników, czyli np. układów scalonych w komputerach, co spowodowało, że Azja uniezależnia się do produktów z zagranicy. Powstaje równoległa potęga, która może oferować swoje produkty i usługi reszcie świata – mówi Piotr Mieczkowski z Fundacji Digital Poland.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszone zostały także inne tematy:

  • Czy te wybory do Parlamentu Europejskiego będą przełomem w historii Unii Europejskiej? 
  • Kończą się najdłuższe wybory świata w największej na świecie demokracji – Indiach;
  • Również w Australii głosują. Czy ten kraj okaże się pierwszym, w którym zmiany klimatyczne mają największe znaczenie dla głosujących?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Piotr Mieczkowski (dyrektor Wykonawczy Fundacji Digital Poland), Marek Tomalik (podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy)
Data emisji: 18.05.2019
Godzina emisji: 15.07

IAR/ml

Czytaj także

Chińskie marzenie o technologicznej dominacji

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 22:08
- Chiny prowadzą cichą zimną wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Wykorzystują wszystkie swoje zasoby, by zastąpić USA w roli wiodącej potęgi na świecie - ocenił specjalista CIA ds. Azji Wschodniej Michael Collins w swoim wystąpieniu na forum bezpieczeństwa w Aspen w USA. O wielopłaszczyznowej rywalizacji pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do umowy handlowej na linii USA-Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 16:00
Ameryka i Chiny rozpoczynają rozmowy handlowe, ale w tle sprawa zarzutów o szpiegostwo przemysłowe wobec Huawei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Chiny podbiją Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 16:30
Wygląda na to, że napięcia na tle handlu, inwestycji, praw obywatelskich, mogą uniemożliwić podpisanie wspólnej deklaracji po szczycie UE-Chiny. Ma się on odbyć we wtorek i, jak podaje Reuters, Donald Tusk zarekomendował odrzucenie wspólnej deklaracji.
rozwiń zwiń