X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Siedem dekad wielkich przemian. Jak zrozumieć współczesne Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 16:13
70 lat temu Mao Tse Tung ogłosił początek nowej ery – zaczęła się kolejna karta w historii nowożytnych Chin. Czy następnym etapem będzie światowa hegemonia?
Audio
  • 70 lat budowania chińskiej potęgi (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: B.Zhou/Shutterstock.com

To ważny rok dla Chin, rok wspomnień i rocznic. Pierwsza, najważniejsza, to 70. rocznica ogłoszenia przez Mao nowej ery – powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Przez te siedem dekad z kraju dojmującej nędzy, zacofania i braku nadziei wyłoniła się potęga militarna, druga gospodarka świata i kraj o niebywałej wprost historii wyciągania ludzi z biedy. Stworzono tam również unikalny system, łączący represyjny komunizm, który dławi wszelką opozycję polityczną, i gospodarki wolnorynkowej w stylu skrajnie liberalnym. Jak to możliwe?

– Od epoki prezydenta Deng Xiaopinga nastąpiła wyraźna zmiana. Ostatnie 40 lat to niezwykły wzrost gospodarczy i wzrost znaczenia politycznego Chin, którego nikt wcześniej nie dokonał i już nie powtórzy. Chiny zrobiły wtedy to, co Europie zajęło wiek i z kraju, który był absolutnym bankrutem, stały się wielkim wyzwaniem dla gospodarki USA – wyjaśnia Radosław Pyffel, specjalista ds. Dalekiego Wschodu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy także następujące tematy:

  • Trwa walka o stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej. Kto z kim, kogo i dlaczego?
  • W Izraelu szykują się drugie wybory w tym roku. Dlaczego Benjamin Netanyahu nie był w stanie stworzyć rządu?
  • Mount Everest staje się połączeniem cmentarza i parku atrakcji. Kolejki bogatych na szczyt i 11 zabitych w tym sezonie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak 
Goście: Radosław Pyffel (dziennikarz, publicysta, socjolog, prezes think tanku Centrum Studiów Polska-Azja, przedstawiciel Polski i alternate director w Azjatyckim Banku Inwestycji Strukturalnych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Agnieszka Bryc (politolożka, doktor nauk humanistycznych specjalizująca się w polityce zagranicznej Rosji), Leszek Cichy (alpinista, geodeta, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, makler i finansista, przedsiębiorca)
Data emisji: 1.06.2019
Godzina emisji: 15.08

ml/mk

Czytaj także

Jak wygląda polska polityka zagraniczna?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:34
Tym razem temat nieco inny niż zwykle. Rzadko, a nawet bardzo rzadko rozmawiamy w tym programie o Polsce, jeszcze rzadziej o polskiej polityce zagranicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPA po wyborach. "Partia władzy traci przez korupcję"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 16:00
Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory i zdobył większość w parlamencie RPA. Czy politycy ACN mogą mieć powody do radości? Na ich ugrupowanie zagłosowało 57,5 proc. wyborców, co jest najgorszym wynikiem od 1994 roku, kiedy partia ta przejęła władzę w RPA.
rozwiń zwiń