X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sudański opozycjonista: władza w Chartumie jest teraz władzą okupacyjną

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:00
– Ta masakra byłą wielkim szokiem dla Sudańczyków. Nie tylko dla osób protestujących przed główną siedzibą armii. Czuli się bezpiecznie, bo dostali zapewnienie, że nie będą atakowani. A zaczęto do nich strzelać, by zdławić rewolucję – mówi w rozmowie z Agatą Kasprolewicz sudański opozycjonista Adil Abdel Atti.
Audio
  • Krwawy finał protestów opozycji w Sudanie. Na co liczą Sudańczycy? (Raport o stanie świata/Trójka)
Opustoszałe ulice Chartumu
Opustoszałe ulice ChartumuFoto: PAP/Abaca/Anadolu Agency/Omer Erdem

W miniony poniedziałek wojsko próbowało siłą rozpędzić opozycjonistów, którzy od ponad dwóch miesięcy okupowali plac niedaleko głównej kwatery armii. Użyto ostrej broni. Ostatnie informacje mówiły o 60 zabitych, ale opozycja poinformowała, że z pobliskiego Nilu wyciągnięto ciała kolejnych 40 osób zabitych przez wojsko.

Chartum w wielu miejscach jest zablokowany, a ludzie boją się wychodzić z domów. Po ulicach mają krążyć znane z brutalności paramilitarne bojówki, sprzymierzone z obalonym w kwietniu sudańskim prezydentem.

Gdy w wyniku zamachu stanu odsunięto od władzy rządzącego krajem od 30 lat prezydenta Omara al-Baszira, wojsko rozpoczęło rozmowy z opozycją. Po poniedziałkowej masakrze armia zapowiedziała nowe wybory. Zaproponowała też opozycjonistom nowe negocjacje, ale oferta została właśnie odrzucona.

Sudan należy do najbiedniejszych krajów na świecie. Mimo iż położony w Afryce kraj rozwija wydobycie ropy naftowej i złota, to większość mieszkańców utrzymuje się jedynie z rolnictwa i żyje za mniej niż jednego dolara dziennie.

Jakie są możliwe scenariusze dla tego kraju? Czy odsunięcie od władzy Omara al-Baszira było dobrym krokiem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Podróż amerykańskiego prezydenta po Europie. Jaki był jej cel? Polityczny czy symboliczny? Jaki jest plan Donalda Trumpa wobec Starego Kontynentu?
  • Spór o ekshumację ciała generała Francisco Franco. Dlaczego historia roznieca polityczne spory w Hiszpanii?
  • Dużo ostatnio mówi się o tym, jak ludzie niszczą Ziemię. A kim są ludzie, którzy ją naprawiają, czyli współcześni aktywiści na rzecz ochrony środowiska? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Agata Kasprolewicz
Goście: Adil Abdel Atti (sudański opozycjonista), Maciej Okraszewski (portal działzagraniczny.pl), Radosław Korzycki ("Dziennik Gazeta Prawna"), Łukasz Długowski (dziennikarz i autor książki "Mikrowyprawy w wielkim mieście") 
Data emisji: 8.06.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/mk