Kto będzie rządził w Grecji?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 16:10
Grecy wybierają nowych przedstawicieli do parlamentu w Atenach. Przedterminowe wybory mogą pogrążyć premiera Alexisa Tsiprasa, którego lewicowa Syriza traci społeczne poparcie.
Audio
  • Kogo wybiorą Grecy? (Raport o stanie świata/Trójka)
Wybory w Grecji
Wybory w Grecji Foto: PAP/EPA/ALEXANDROS VLACHOS

Według sondaży przedwyborczych zwycięży opozycyjna liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND), obiecująca zmęczonym wieloletnim kryzysem ekonomicznym Grekom więcej miejsc pracy i przyciągnięcie zagranicznych inwestycji. 

ND, której przywódcą jest 51-letni Kyriakos Micotakis, syn byłego premiera i brat byłej minister spraw zagranicznych, może zdobyć ok. 35 proc. głosów. Na drugim miejscu ma znaleźć się rządząca obecnie krajem Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) z wynikiem około 28 proc. 

Do parlamentu mają także wejść Ruch na Rzecz Zmiany (Kinal), który założyli w 2018 r. głównie byli członkowie jednej z tradycyjnie największych partii Grecji Pasok (Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego), Komunistyczna Partia Grecji (KKE) oraz neonazistowski Złoty Świt. Dwie mniejsze partie, nowo powstała międzynarodowa partia DiEM25 (Ruch Paneuropejski na Rzecz Demokratyzacji Unii Europejskiej) byłego kontrowersyjnego ministra finansów w rządzie Syrizy Janisa Warufakisa oraz skrajnie prawicowe Greckie Rozwiązanie sprzedającego w telewizji listy do Jezusa Kyriakosa Welopulosa, także mają szansę na przekroczenie obowiązującego w Grecji trzyprocentowego progu wyborczego.

Grecki system wyborczy przewiduje dla partii, która zajmie w wyborach pierwsze miejsce premię w postaci dodatkowych 50 miejsc. Ma to ułatwić zwycięzcy rządzenie i oznacza, że konserwatyści w sumie mają szansę ma zdobycie w nowym 300-osobowym parlamencie około 150-159 miejsc, co pozwoliłoby im na samodzielne sprawowanie władzy. 

– Według sondaży wydaje się, że młodzi ludzie bardziej preferują partie lewicowe. Dlatego też Syriza zdecydowała się na obniżenie czynnego prawa wyborczego z 18 na 17 lat – mówi politolog dr Małgorzata Lorencka z Uniwersytetu Śląskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy również inne tematy:

  • Tragedia na rosyjskim okręcie podwodnym. W niejasnych okolicznościach zginęło 14 marynarzy, z których większość to wysokiej rangi oficerowie. Trwają spekulacje na temat okoliczności wypadku oraz przeznaczenia i zadań tajemniczego okrętu. 
  • Obsada kluczowych stanowisk Unii Europejskiej po niedawnych wyborach wyznaczy rytm i kierunek zmian, przed którymi stoi Wspólnota. Co najbliższe lata przyniosą Europie z nowymi liderami u steru?
  • Masowe protesty na ulicach Czech są wyraźnym sygnałem dla premiera Andreja Babiša, że ludzie mają dość. Największe od 1989 roku manifestacje są reakcją na niejasne interesy prowadzone przez Babiša, których legalność ma być oceniana m.in. przez wybraną przez niego nową minister sprawiedliwości.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Paweł Drozd  
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), dr Małgorzata Lorencka (politolog, Uniwersytet Śląski), dr hab. Marcin Czyżniewski (politolog, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie) 
Data emisji: 6.07.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/kw/mk

Czytaj także

Co doprowadziło do upadku Mohameda Mursiego?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 16:00
– Bardzo wielu wpływowym grupom w świecie arabskim zależało na tym, by nie doszło do tego, by Egipt stał się udanym eksperymentem demokratycznym. Konsekwencje tego mogłyby doprowadzić do przebudowy całego regionu. Ta transformacja została zatrzymana w 2013 roku, wraz z aresztowaniem Mohameda Mursiego – mówi dr Łukasz Fyderek, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demokraci kontra Donalda Trump, czyli początek kampanii przed wyborami 2020 w USA

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 16:15
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się kampania przed wyborami w 2020 roku. Obecnie urzędujący prezydent Donald Trump zainaugurował ją swoim wystąpieniem na Florydzie. Czy amerykański miliarder zostanie w Białym Domu na kolejne lata? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa w Czarnobylu. Gdzie leży prawda?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 16:30
Agata Kasprolewicz spotkała się z Kate Brown, autorką książki: "Czarnobyl – instrukcje przetrwania". Amerykańska profesor wnikliwie zbadała fakty dotyczące katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
rozwiń zwiń