Czy czeka nas eskalacja konfliktu w Cieśninie Ormuz?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy czeka nas eskalacja konfliktu w Cieśninie Ormuz?
Zdaniem analityków rosyjską ropę może zastąpić surowiec importowany m.in. z Norwegii.Foto: Alan Budman/Shutterstock.com

Stany Zjednoczone chcą stworzyć system kontroli statków w Cieśninie Ormuz. Kto rządzi na morzu ten rządzi na świecie?

Posłuchaj

Czy grozi nam eskalacja konfliktu w Cieśninie Ormuz? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wzrost napięcia w tym rejonie wziął się ze zmiany amerykańskiej polityki wobec Iranu. Donald Trump wycofał USA z porozumienia, które miało ograniczyć Teheranowi możliwość rozwoju programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji. Amerykanie uznali, że nie jest ono konieczne, bo Iran się wzmacnia i staje się coraz bardziej agresywny w regionie. Po wycofaniu USA z tego porozumienia i zwiększeniu presji na inne państwa, by także wywierały większe naciski, Iran zaczął pokazywać, że dysponuje pewnymi możliwościami wywierania presji i jedną z nich jest grożenie blokadą Cieśniny Ormuz – mówi Wojciech Lorenc z PISM.

Na początku maja u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich doszło do "ataków sabotażowych" na cztery statki handlowe, w tym saudyjskie tankowce. Do ataków nikt się nie przyznał, ale doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton obwinił o nie Iran. Teheran odrzucił te oskarżenia. 

W związku ze wzrostem napięcia na linii Waszyngton-Teheran po wycofaniu się Białego Domu z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku i zapowiedzią władz tego kraju, że Iran wznowi wzbogacanie uranu powyżej pułapu określonego w tej umowie, rząd USA opracował plan, który przewiduje, że siły zbrojne międzynarodowej koalicji będą strzegły strategicznych szlaków żeglugowych w pobliżu Iranu i Jemenu – oświadczył w miniony wtorek przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA gen. Joseph Dunford.

Cieśnina Bab-el-Mandeb łączy Morze Czerwone z Zatoką Adeńską. USA, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie od dawna zwracały uwagę na możliwość ataków na statki ze strony podporządkowanych Iranowi jemeńskich bojowników Huti. Przez cieśninę transportowanych jest codziennie ok. 4 mln baryłek ropy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy również inne tematy:

  • Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn godzi się na drugie referendum, w którym Brytyjczycy wypowiedzą się na temat umowy z Unią. Czy to krok oddalający Wielką Brytanię od brexitu?
  • Czy pod płaszczykiem wojny z handlem narkotykami prezydent Duterte prowadzi rzezie na Filipinach?
  • Czy kobiecy futbol ma przyszłość? Ma, pod warunkiem, że zawodowe piłkarki będą zarabiały milion.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:
Dariusz Rosiak
Goście: Wojciech Lorenc (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Bogdan Góralczyk (Uniwersytet Warszawski), dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski), Marcin Okraszewski (portal Dział Zagraniczny)
Data emisji: 13.07.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/ml/mk

Polecane