Koniec popularności Władimira Putina w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 16:13
W Moskwie trwają protesty przeciwko niezarejestrowaniu przez władze kandydatów w wyborach lokalnych. Czy zwiastują one koniec popularności prezydenta Putina?
Audio
  • Spadająca popularność prezydenta Rosji (Raport o stanie świata/Trójka)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Shutterstock

Do 381 wzrosła liczba osób zatrzymanych podczas sobotniej demonstracji opozycji w Moskwie – poinformowała monitorująca sytuację organizacja OWD-Info. Jest to kolejny protest przeciw niedopuszczeniu niezależnych kandydatów do wrześniowych wyborów lokalnych w stolicy Rosji. Do zatrzymań dochodzi w różnych miejscach na okalającym centrum miasta pasie bulwarów, m.in. na Placu Puszkińskim i Placu Trubnym. 

Po brutalnym rozpędzeniu protestów w ubiegłym tygodniu ich inicjatorzy zaproponowali, by uczestnicy zbierali się w różnych punktach i wspólnie odbyli "spacer po bulwarach". Władze nie wydały zgody na przeprowadzenie demonstracji, a policja przed jej rozpoczęciem zapowiedziała, że uważa ją za nielegalną i będzie "reagować operatywnie". Według radia Echo Moskwy władze dzielnic w centrum Moskwy rekomendowały, by właściciele sklepów i restauracji nie otwierali ich w sobotę w czasie trwania protestu. 

– Trudno powiedzieć ile osób uczestniczy w tym marszu. To się rozciąga i są różne grupy. Nie ma jednego zbiorowiska, które umożliwiłoby ostrą reakcję rosyjskiej policji – mówi Andrzej Łomanowski z dziennika "Rzeczpospolita". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy również inne tematy:


  • Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni rakietowej średniego zasięgu, a w kraju wre kampania wyborcza. Kto będzie kandydatem Demokratów do walki z Donaldem Trumpem. 
  • Chińska armia ostrzega demonstrantów w Hong Kongu. Czy za słowami pójdzie otwarta interwencja?
  • Dwóch nastolatków podejrzanych o zabójstwo trojga ludzi, ukrywa się w kanadyjskiej Manitobie. Jakie mają szanse przeżycia na odludziu, w ekstremalnie trudnych warunkach? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Andrzej Łomanowski ("Rzeczpospolita"), Mariusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Radosław Pyffel (polski dziennikarz, publicysta, socjolog, znawca Chin), Kamila Kielar (znawczyni Kanady)
Data emisji: 3.08.2019
Godzina emisji: 15.07

kw/pap