X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co przyniosą protesty w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 16:14
Trwają protesty w Moskwie. Demonstracje są bezpardonowo pacyfikowane i setki ludzi wsadza się do aresztu. Na ulice wychodzą przeważnie dwudziestolatkowie. Dlaczego nie podoba im się państwo Władimira Putina? I czy mają szansę zrealizować chociaż część postulatów?
Audio
  • Jakie będą skutki moskiewskich protestów? (Raport o stanie świata/Trójka)
Protesty w Moskwie, lipiec 2019
Protesty w Moskwie, lipiec 2019Foto: Shutterstock.com/Aleksandr Beliakov

Dziesiątki tysięcy ludzi zaprotestowały, kiedy miesiąc temu decyzją sądu zabroniono opozycjonistom udziału w wyborach samorządowych w Moskwie. Wiece protestacyjne odbywają się w każdą sobotę od czasu wyroku. To największe protesty od 2011 roku, kiedy Rosjanie masowo demonstrowali przeciwko powrotowi prezydenta Władimira Putina na Kreml. 

Policja stłumiła ostatnie demonstracje przy użyciu pałek. Aresztowano około 3000 osób, a znani członkowie opozycji, w tym czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny, pozostają w areszcie. Prokuratura wszczęła postępowania przeciwko kilkunastu protestującym. Za wzniecanie "masowych niepokojów" podejrzanym grozi kara nawet do ośmiu lat więzienia. W celu ominięcia ograniczeń nałożonych przez rosyjskie władze dziś aktywiści planują, że każdy uczestnik po kolei będzie trzymał transparent. Takie demonstracje nie wymagają zgody władz. 

– To są protesty młodych ludzi, natomiast socjologowie zbadali, że mediana wieku to 33 lata. Przy czym mediana mieszkańców Moskwy to 40 lat. To jest bardzo młode miasto – zaznacza Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Niesankcjonowane protesty były brutalnie tłumione, ale obawiam się, że to nie jest jeszcze szczyt tego, na co stać obecną władzę – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • Zapomniana już wojna w Syrii. Trwa ostatni dramatyczny akt, czyli ofensywa na prowincję Idlib. Wojska i lotnictwo reżimu w Damaszku wspierają Rosjanie oraz ostatnio dołączył Iran. Idlib zamieszkuje około 3 milionów ludzi. Są tam grupy rebeliantów, ale również organizacji terrorystycznych. Symbolem tego regionu, znanym na świecie, jest miasto Khan Shaykhun. Dwa lata temu zbombardowane przez siły rządowe rakietami z gazem trującym, co wywołało ostrą reakcję Waszyngtonu. W reakcji na zabicie bronią chemiczną 89 osób i zranienie około 600, Amerykanie zbombardowali bazę wojsk syryjskich. Wystrzelono 59 rakiet cruise.
  • Od lat nie było tak źle z niemiecką gospodarką. Czy mówimy o początku recesji w tym kraju? To najbardziej jaskrawy przypadek, ale źle się dzieje w Szwajcarii, Holandii i wielu innych krajach. Główną przyczyną jest wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Michał Żakowski
Goście: Maria Domańska (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Łukasz Fyderek (Instytut Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński), Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bankowego)
Data emisji: 17.08.2019
Godzina emisji: 15.07

IAR/kw/mk

Czytaj także

"Brexitowe" plany Borisa Johnsona

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 16:30
Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powołuje probrexitowy gabinet, ale problemu brexitu to nie rozwiązuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec popularności Władimira Putina w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 16:13
W Moskwie trwają protesty przeciwko niezarejestrowaniu przez władze kandydatów w wyborach lokalnych. Czy zwiastują one koniec popularności prezydenta Putina?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy USA zatrzyma budowę Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 16:00
Stany Zjednoczone zapowiadają sankcje dla firm budujące Nord Stream 2. Na czym polega amerykańska strategia na rynku paliw?
rozwiń zwiń