Przed szczytem najbogatszych państw G7

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 16:00
Grupa najbogatszych krajów świata spotyka się przez 3 dni we francuskim Biarritz. Czy zbliżający się szczyt zapowiada koniec ery hegemonii USA i liberalnej demokracji?
Audio
  • Co przyniesie szczyt G7 w Biarritz? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/GERARD BOTTINO

Po południu we francuskim Biarritz rozpoczyna się szczyt grupy G7, skupiającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada). Głównym tematem rozmów przywódców ma być walka z nierównościami, ale jak się oczekuje, będą oni dyskutować także o napięciach w Zatoce Perskiej, amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej czy kwestiach klimatycznych. Szczyt potrwa do 26 sierpnia.

– Problem tkwi w tym, że to, co łączy obecnie państwa G7, to pewna bezsilność. Spotkania grup G7 i jej podobnych, miały być lekarstwem na słabości organizacji międzynarodowych. Dziś widzimy, że, o ile organizacje międzynarodowe, jak ONZ, NATO, Unia Europejska, są nadal w poważnych kryzysach, to najwięksi przywódcy też nie są w stanie nic rozwiązać – stwierdza politolog dr Olaf Osica.

W audycji również:

  • Płoną lasy w Brazylii, cały świat patrzy. Kto je podpala, kto zyskuje na tym politycznie?
  • W Sudanie powstała rada zarządzająca złożona z przedstawicieli armii i opozycji, która ma kierować państwem przez trzy lata. Czy to koniec starć?
  • Rząd turecki chce ograniczyć liczbę syryjskich uchodźców w Stambule. Turcja przyjęła 3,6 mln ludzi z Syrii, co się z nimi dzieje?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:
Dariusz Rosiak
Goście: dr Olaf Osica ( politolog, manager sektora think-tanków, ekspert spraw międzynarodowych, doktor nauk społecznych i politycznych, przewodniczący rady Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia), Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl), Adil Abdel Aati (działacz opozycji sudańskiej), Adam Balcer (Studium Europy Wschodniej UW, WiseEuropa)
Data emisji: 24.08.2019
Godzina emisji: 15.07

ml

Czytaj także

"Brexitowe" plany Borisa Johnsona

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 16:30
Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powołuje probrexitowy gabinet, ale problemu brexitu to nie rozwiązuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec popularności Władimira Putina w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 16:13
W Moskwie trwają protesty przeciwko niezarejestrowaniu przez władze kandydatów w wyborach lokalnych. Czy zwiastują one koniec popularności prezydenta Putina?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy USA zatrzyma budowę Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 16:00
Stany Zjednoczone zapowiadają sankcje dla firm budujące Nord Stream 2. Na czym polega amerykańska strategia na rynku paliw?
rozwiń zwiń