Czy Donald Trump jest zmęczony Europą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 16:00
Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce, ale amerykańska polityka wobec Polski i Europy Środkowej ciągle istnieje. Na czym ona polega?
Audio
  • Jaką rolę odgrywamy w polityce USA? (Raport o stanie świata/Trójka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent Stanów Zjednoczonych przełożył wizytę w naszym kraju na bliżej nieokreślony termin, tłumacząc się przygotowaniami do zbliżającego się w kierunku USA huraganu Dorian. W przestrzeni publicznej pojawiły się głosy, że Donald Trump ma dosyć Europy, o czym rzekomo ma świadczyć także odwołanie spotkania z Mette Frederiksen, premier Danii.

– Huragan to nieprzewidywalny żywioł. Gdyby Trump w czasie kataklizmu przebywał poza granicami USA, byłoby to źle postrzegane. Polska w polityce USA na pewno jest punktem zaczepienia w przeciwwadze argumentacji, która mówi, że obecny prezydent niszczy sojusze, które wcześniej zostały zawarte przez Stany Zjednoczone. Polska jest jednym z przykładów, że Donald Trump mimo wszystko stara się dbać o relacje z sojusznikami. Nasz kraj służy mu dobrze także względem NATO, co pokazuje, że są państwa, które wraz z Amerykanami chętnie realizują politykę dobrą nie tylko dla dwustronnych relacji, ale i dla całego NATO – mówił Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W audycji również:

  • Czy Alternatywa dla Niemiec będzie rządzić w najbogatszym landzie niemieckim?
  • Rosja naruszyła prawo do życia Sergiusza Magnickiego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Kim był tej rosyjski prawnik?
  • Rozmowa o Polakach, którzy zbudowali Izrael.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Mateusz Piotrowski (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Michał Żakowski (dziennikarz, publicysta), Jakub Benedyczak (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Karolina Przewrocka-Aderet (dziennikarka, korespondentka "Tygodnika Powszechnego" z Izraela)
Data emisji: 31.08.2019
Godzina emisji: 15.09

kr/gs


Czytaj także

Demokraci kontra Donalda Trump, czyli początek kampanii przed wyborami 2020 w USA

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 16:15
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się kampania przed wyborami w 2020 roku. Obecnie urzędujący prezydent Donald Trump zainaugurował ją swoim wystąpieniem na Florydzie. Czy amerykański miliarder zostanie w Białym Domu na kolejne lata? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy USA zatrzyma budowę Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 16:00
Stany Zjednoczone zapowiadają sankcje dla firm budujące Nord Stream 2. Na czym polega amerykańska strategia na rynku paliw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed szczytem najbogatszych państw G7

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 16:00
Grupa najbogatszych krajów świata spotyka się przez 3 dni we francuskim Biarritz. Czy zbliżający się szczyt zapowiada koniec ery hegemonii USA i liberalnej demokracji?
rozwiń zwiń