Ameryka łacińska wrze. Dlaczego Latynosi wychodzą na ulice?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:00
Zamieszki w Chile, Ekwadorze, niepokoje po wyborach w Boliwii. Demonstracje w Chile trwają od ośmiu dni. W niektórych regionach wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Dotychczas podczas manifestacji zwanych "chilijską wiosną" zginęło dziewiętnaście osób.
Audio
  • Wielkie niepokoje w Ameryce Łacińskiej (Raport o stanie świata/Trójka)
Antyrządowe zamieszki w Santiago de Chile, mężczyzna trzyma flagę plemienia Mapuche zamieszkującego południowo-centralne obszary Chile
Antyrządowe zamieszki w Santiago de Chile, mężczyzna trzyma flagę plemienia Mapuche zamieszkującego południowo-centralne obszary ChileFoto: PAP/EPA/FERNANDO BIZERRA JR

– Chile jest podawane zawsze w Ameryce Łacińskie, jako przykład sukcesu gospodarczego. Każdy, kto jest Latynosem, słyszał o tzw. "cudzie chilijskim". Jest tam nieprzerwanie najwyższy wzrost gospodarczy na kontynencie od lat 80. To kraj bardzo bogaty, ale Chilijczycy tego nie odczuwają. Momentem, który zdetonował te protesty, było podniesienie opłat za przejazdy metrem w Santiago. Podwyżka nie była wysoka, bo w przeliczeniu było to około 15 groszy za bilet. Trzeba jednak pamiętać, że koszty transportu to około 30 proc. wydatków każdej rodziny. Większość rodzin jest tam zadłużona i wydaje na podstawowe potrzeby więcej niż zarabia. Rząd się niedługo wycofał z podwyżek, ale wyprowadzenie wojska na ulice, wprowadzenie godziny policyjnej, wygoniło ludzi na ulice – mówi Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny.

Chilijczycy manifestują przeciwko nierównościom społecznym, podwyżkom cen prądu, gazu, leków, biletów komunikacji miejskiej, a także czesnego na uczelniach wyższych.

Manifestacje odbywają się nie tylko w Santiago, ale też w innych miastach. W jednym z nich, w Valparaiso, grupa demonstrantów usiłowała wtargnąć do siedziby Chilijskiego Kongresu Narodowego. Doszło do starć manifestantów z policjantami.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której również:

  • W Rzymie kończy się Synod Amazoński - czy w Kościele katolickim następuje fundamentalna zmiana społeczna?
  • Francja wetuje rozpoczęcie negocjacji Unii z Albanią i Macedonią Północną. Kto na tym straci, kto skorzysta?
  • Jak Polska pomaga ukraińskim żołnierzom wracającym z pola walki. Jak radzą sobie ze stresem pourazowym?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Krzysztof Renik
Goście: Maciej Okraszewski (portal Dział Zagraniczny), Edward Augustyn (dziennikarz i fotoedytor "Tygodnika Powszechnego"), Marta Szpala (analityk ds. bałkańskich Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 26.10.2019
Godzina emisji: 15.08

ml/gs

Czytaj także

Przed szczytem najbogatszych państw G7

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 16:00
Grupa najbogatszych krajów świata spotyka się przez 3 dni we francuskim Biarritz. Czy zbliżający się szczyt zapowiada koniec ery hegemonii USA i liberalnej demokracji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcia na ulicach chilijskich miast. Co wywołało falę protestów?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:32
Kolejny dzień starć policji i wojska z demonstrantami w Chile. Zginęło już 13 osób, prawie 1500 aresztowano. Prezydent zapowiada spotkanie z opozycją. Takich wydarzeń nie widziano w tym kraju od czasów Augusto Pinocheta.
rozwiń zwiń