Co dalej z brexitem?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:14
Czy Borys Johnson będzie premierem rządzącym Wielką Brytanią najkrócej w historii? Czy jednak jego plan wyciągnięcia Londynu z Unii za wszelką cenę powiedzie się?
Audio
  • Jaka przyszłość czeka Wielką Brytanię? (Raport o stanie świata/Trójka)
Protesty w Wielkiej Brytanii
Protesty w Wielkiej Brytanii Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Okładka książki "Skandynawia halal" Okładka książki "Skandynawia halal"

W okresie trwającego w W. Brytanii kryzysu wokół brexitu sondaże wskazują, że przedterminowe wybory, których rozpisania chce premier Boris Johnson, mogą nie rozwiązać problemów, a wręcz je pogłębić. Żadna kombinacja partii raczej nie zdobędzie większości w Izbie Gmin. Gdy deputowani sprzeciwiający się bezumownemu brexitowi przejęli we wtorek kontrolę nad porządkiem obrad Izby Gmin, premier podjął decyzję o złożeniu w parlamencie wniosku o przedterminowe wybory.

Jednak Izba w środę wniosek ten odrzuciła, a wcześniej – dzięki rozłamowcom z Partii Konserwatywnej Johnsona – poparła projekt ustawy otwierającej drogę do zablokowania bezumownego brexitu i opóźnienia wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 roku.

Przeprowadzenie brexitu 31 października br. było najważniejszą z obietnic składanych przez Johnsona.

– Moim zdaniem wszystko się jeszcze może zdarzyć. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że opozycja po raz drugi powie Borisowi Johnsonowi, że nie chce wyborów na jego warunkach. Nie jest też wykluczone, że premier Wielkiej Brytanii będzie próbował przedstawić Izbie Gmin wniosek o wybory jeszcze kilka razy – zaznacza Katarzyna Sobiepanek z portalu UKpoliticsPL. 

Jakie dylematy ma Boris Johnosn? Kiedy dojdzie do brexitu? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której również:

  • Zmarł Robert Mugabe legenda Zimbabwe – wyzwoliciel, dyktator, wizjoner polityczny i okrutny człowiek;
  • Czy Skandynawia staje się ziemią kontrolowaną przez ekstremistów muzułmańskich? Czy może podobne opinie to brednie? Rozmowa  autorem książki o islamie w krainie białych nocy.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia), Katarzyna Sobiepanek (portal UK politicsPL), Grzegorz Waliński (były ambasador w Nigerii i innych krajach afrykańskich), Maciej Czarnecki (autor książki "Skandynawia halal")
Data emisji: 7.08.2019
Godzina emisji: 15.09

kw/IAR

Czytaj także

Co przyniosą protesty w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 16:14
Trwają protesty w Moskwie. Demonstracje są bezpardonowo pacyfikowane i setki ludzi wsadza się do aresztu. Na ulice wychodzą przeważnie dwudziestolatkowie. Dlaczego nie podoba im się państwo Władimira Putina? I czy mają szansę zrealizować chociaż część postulatów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed szczytem najbogatszych państw G7

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 16:00
Grupa najbogatszych krajów świata spotyka się przez 3 dni we francuskim Biarritz. Czy zbliżający się szczyt zapowiada koniec ery hegemonii USA i liberalnej demokracji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Donald Trump jest zmęczony Europą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 16:00
Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce, ale amerykańska polityka wobec Polski i Europy Środkowej ciągle istnieje. Na czym ona polega?
rozwiń zwiń