Wyborcza gra o Dolinę Jordanu. "Histeryczny krok"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:40
Tuż przed wyborami izraelski premier zapowiada aneksję Doliny Jordanu. – To zgrany wyborczy numer Benjamina Netanjahu. Podobnie zachował się kilka dni przed kwietniowymi wyborami, obiecując aneksję poszczególnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu – mówi dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Audio
  • Wyborcza gra Benjamina Netanjahu (Raport o stanie świata/Trójka)
Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Premier Izraela Benjamin NetanjahuFoto: shutterstock.com/Truba7113

Netanjahu oświadczył we wtorek, że jeśli wygra przyszłotygodniowe wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią Zachodniego Brzegu Jordanu, terenów palestyńskich administrowanych przez Izrael.

Władze Autonomii Palestyńskiej z oburzeniem zareagowały na jego słowa, a szefowie dyplomacji krajów arabskich potępili plany izraelskiego premiera, określając je jako agresję, która podważa szanse na pokojowe rozwiązanie problemu bliskowschodniego.

Netanjahu we wtorkowym przemówieniu telewizyjnym wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu, ale zrobi to dopiero po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i po konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Biały Dom zamierza ogłosić projekt rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego po przedterminowych wyborach parlamentarnych w Izraelu, które odbędą się 17 września. Plan przewiduje m.in. inwestycje o wartości ok. 50 mld dolarów dla Palestyńczyków (w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Egipcie, Jordanii i Libanie), a także reformę gospodarki i powiązanie Palestyny z jej sąsiadami. Ma to doprowadzić do stworzenia co najmniej 1 mln nowych miejsc pracy dla Palestyńczyków.

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Szean na północy. Zajmuje powierzchnię ok. 2,4 tys. km kwadratowych i stanowi ok. 30 proc. terenów Zachodniego Brzegu.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu pozostały tysiące żydowskich osadników.

Dlaczego eksperci twierdzą, że zapowiedź Benjamina Netanjahu to "histeryczny krok"? Jakie są szanse na wyborcze zwycięstwo partii obecnego premiera? Czy, w razie wygranej, uda mu się stworzyć powyborczą koalicję?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Prezydent Trump zwalnia kolejnego doradcę ds bezpieczeństwa, a Demokraci biją się o to, który ma ich reprezentować w przyszłorocznych wyborach.
  • Dla mieszkańców wysp Pacyfiku zmiany klimatu to nie teoretyczne dywagacje, tylko kwestia życia i śmierci. Jak się nie dać morzu?
  • Ruch 5 Gwiazd i Partia Demokratyczna ograły Matteo Salviniego i utworzyły rząd. Co zrobi były wicepremier?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska 
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie); Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia w Rzymie)
Data emisji: 14.09.2019
Godzina emisji: 15.07

PAP/mk

Czytaj także

Czy Donald Trump jest zmęczony Europą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 16:00
Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce, ale amerykańska polityka wobec Polski i Europy Środkowej ciągle istnieje. Na czym ona polega?
rozwiń zwiń