X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego Iran tak bardzo rośnie w siłę?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 16:00
Kto jest największym zwycięzcą obecnego zamieszania na Bliskim Wschodzie? Nie, nie Rosja i nie Turcja, ani nawet nie Izrael.
Audio
  • Dlaczego rośnie potęga Iranu na Bliskim Wschodzie? (Raport o stanie świata/Trójka)
Teheran
TeheranFoto: Alexander Mazurkevich/shutterstock.com

Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych opublikował raport, z którego wynika, że państwem, które najbardziej zyskuje na panującym od 2011 roku zamęcie jest Iran. Mimo sankcji, broni sprzedawanej masowo przez Zachód rywalom Teheranu, to właśnie ten kraj uzyskuje strategiczną przewagę i ma największy wpływ na przekształcanie regionu.

– Już parę lat temu Ajatollah Ali Yunisi, jeden z wysokich duchownych irańskich, powiedział: "panujemy w czterech stolicach arabskich: Bagdadzie, Damaszku, Bejrucie i Saanie". Ten raport Instytutu opisuje stan dzisiejszy, ale to, jak on wygląda dziś wynika z dwóch czynników: jak do tego doszło i jakie są tego koszta. Po Rewolucji Islamskiej, gdy władzę objął Ajatollah Homeini w lutym 1979 roku, jedną z koncepcji było eksportowanie rewolucji. Takim pasem transmisyjnym dla przenoszenia do świata muzułmańskiego Rewolucji Islamskiej, miały być mniejszości szyickie, których na Bliskim Wschodzie jest sporo. Istnieją we wszystkich krajach tego regionu. Najpierw budowano te wpływy, ale dość szybko okazało się, że ze względu na sytuację wewnętrzną tych państw, w których są mniejszości szyickie, da się je wykorzystać również w celach militarnych. Tak było na przykład przy okazji powstania Hezbollahu – analizuje Jan Natkański.

W audycji również:

  • 30 lat temu runął berliński mur. Co poszło nie tak?
  • Czy kataloński separatyzm i spuścizna generała Franco zdecydują o wyniku niedzielnych wyborów w Hiszpanii?
  • Czym była Irlandzka Armia Republikańska i dlaczego dzisiaj warto o niej mówić. Porozmawiamy z autorem monografii jednej z najważniejszych europejskich organizacji paramilitarnych? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Jan Natkański (dyplomata w stopniu ambasadora tytularnego; ambasador RP w Kuwejcie i Egipcie), Olaf Osica (przewodniczący rady Ośrodka Studiów Wschodnich), Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula)
Data emisji: 8.11.2019
Godzina emisji: 15.08

ml

Czytaj także

Czy grozi nam nowa wojna na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:53
Ogromne poruszenie polityczne wywołał weekendowy atak na pola ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. To kolejny epizod w wojnie toczonej między dwoma regionalnymi potęgami: Arabią Saudyjską i Iranem. Myli się jednak ten, kto sądzi, że ten konflikt nas nie dotyczy. Każda wojna na Bliskim Wschodzie i w Zatoce Perskiej dotyczy całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy powstrzymanie ofensywy w Syrii leży w interesie Erdogana?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 16:00
Turcja dokonuje inwazji na północną Syrię. Kurdowie są zostawieni sami sobie – jak zwykle w historii.
rozwiń zwiń