X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka będzie przyszłość Turcji na arenie międzynarodowej?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 16:00
Czy Turcja jest gotowa, by zerwać z Zachodem i wejść w pełni w orbitę wpływów Rosji?
Audio
  • Czy dojdzie do załamania relacji na linii Turcja - Zachód? (Raport o stanie świata/Trójka)
Władimir Putin i Tayyip Recep Erdogan
Władimir Putin i Tayyip Recep ErdoganFoto: Shutterstock.com/quetions123

– Turcja i USA miały w ostatnich latach inną percepcję zagrożeń, które płyną z konfliktów na Bliskim Wschodzie. Nie jest rzeczą nową, że Ankara traktuje zupełnie inne rzeczy jako zagrożenie niż Waszyngton. W trakcie interwencji amerykańskiej w Iraku byli to Kurdowie iraccy, z którymi Turcja szybko się oswoiła. Jeśli chodzi o Kurdów w Syrii, to nie ma takiej możliwości, by udało się to samo. Dla USA głównym problemem jest radykalny islam. To jest fundamentalna rozbieżność, ale nie jedyna – mówi Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Prezydenci Donald Trump i Recep Tayyip Erdoğan skrytykowali niedawną wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat NATO. Przywódcy USA i Turcji spotkali się w ubiegłym tygodniu w Białym Domu. Rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji w Syrii oraz zakupu przez Turcję rosyjskich systemów rakietowych. Donald Trump podkreślał dobre relacje z Turcją. Powiedział, że jest przyjacielem i fanem Recepa Erdoğana. Amerykański prezydent poinformował, że jednym z tematów ich rozmowy była wypowiedź prezydenta Macrona, który, krytykując jednostronne działania USA i Turcji, powiedział, że mózg NATO jest martwy. – Myślę, że to zaniepokoiło prezydenta Erdoğana. Wiele innych osób również – mówił Donald Trump. Prezydent Turcji dodał, że słowa francuskiego przywódcy są niedopuszczalne. Do krytyki wypowiedzi Emmanuela Macrona przyłączył się jeden z republikańskich senatorów zaproszonych na spotkanie z prezydentem Turcji Jim Risch. – Mamy nadzieję, że przemyśli swoje słowa i zrozumie, że były nieroztropne – stwierdził Jim Risch.

Podczas spotkania prezydenci Trump i Erdoğan rozmawiali między innymi o zakupie przez Turcję rosyjskich systemów rakietowych S400. W odpowiedzi na ten krok Stany Zjednoczone wstrzymały sprzedaż Ankarze 100 myśliwców wielozadaniowych F-35. Rozmowy w Białym Domu nie przyniosły jednak przełomu w tej kwestii.

Zapraszamy do słuchania audycji, w której ponadto:

  • Wybory na Białorusi. Czy Białoruś jest gotowa na wchłonięcie przez Rosję? 
  • Izrael w konflikcie z Palestyńczykami, ciągle niezdecydowany kto ma rządzić krajem. 
  • Jak Polska pomaga w Senegalu?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorzy materiałów reporterskich: Michał Żakowski
Goście: Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich), Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Ernest Zozuń (dziennikarz Programu III)
Data emisji: 16.11.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/ml/gs

 

Czytaj także

Ameryka łacińska wrze. Dlaczego Latynosi wychodzą na ulice?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:00
Zamieszki w Chile, Ekwadorze, niepokoje po wyborach w Boliwii. Demonstracje w Chile trwają od ośmiu dni. W niektórych regionach wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Dotychczas podczas manifestacji zwanych "chilijską wiosną" zginęło dziewiętnaście osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liban. "Państwo dysfunkcjonalne, zawłaszczone przez elity"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 16:00
– Głównym motorem protestów w Libanie jest poczucie beznadziei i braku wpływu, możliwości zmiany sytuacji w kraju, który jest przecież jedną z najstarszych demokracji na Bliskim Wschodzie – mówi Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Iran tak bardzo rośnie w siłę?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 16:00
Kto jest największym zwycięzcą obecnego zamieszania na Bliskim Wschodzie? Nie, nie Rosja i nie Turcja, ani nawet nie Izrael.
rozwiń zwiń