X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co dla amerykańskiej demokracji oznacza impeachment Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 16:15
Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media. Większość z nich zgadza się, że jest to historyczne wydarzenie, ale wskazuje na nikłe szanse na usunięcie prezydenta z urzędu przez Senat.
Audio
  • Wokół  impeachmentu Donalda Trumpa? (Raport o stanie świata/Trójka)
Donald Trump
Donald Trump Foto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

"Postawiony w stan oskarżenia" i "Trump oskarżony" – to tytuły na pierwszych stronach portali najważniejszych amerykańskich gazet.

Po "zaciekłych kłótniach" Izba Reprezentantów zatwierdziła zarzuty wobec Trumpa – pisze w jednym z pierwszych komentarzy dziennik "New York Times". Jak podkreśla, Trump jest dopiero trzecim przywódcą USA, o losach którego prezydentury decydować będzie Senat. Artykuły impeachmentu prezydenta przegłosowano po "gorzkiej debacie, która ciągnęła się przez cały dzień do wieczora i odzwierciedlała głęboką polaryzację amerykańskiej polityki w erze Trumpa" – dodaje gazeta.

I odnotowuje, że szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie wykluczyła w środę zwlekania z przesłaniem artykułów impeachmentu do Senatu. W ten sposób – jak pisze "NYT" – "zostawiłaby je jako dźwignie w negocjacjach dotyczących warunków procesu". Amerykański Senat kontrolowany jest przez Republikanów – partię, którą reprezentuje Trump.

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w środę dwa artykuły impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych; pierwszy z artykułów zarzuca prezydentowi nadużycie władzy, drugi utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym Trump został postawiony w stan oskarżenia; o jego usunięciu z urzędu decydować będzie Senat.

– Faktem jest, że w sensie historycznym jest to wydarzenie. To skończy się na tym, że Trump przejdzie do historii jako prezydent, który został poddany procedurze impeachmentu. Donald Trump pozostanie na swoim stanowisku, bo szanse na to, żeby w Senacie to oskarżenie zostało utrzymane, są żadne – mówi dr Marcin Fatalski z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której ponadto:

  • Kto zapłaci, kto zyska na zmianie światowej polityki energetycznej i odejściu od paliw kopalnych?
  • Jak żyją w Drohobyczu krymscy Tatarzy, którzy musieli opuścić swoje domy po rosyjskiej agresji?
  • Co dzieje się ze śladami, które zostawiamy w sieci? W programie wywiad z naukowcem, który to wie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Krzysztof Renik (korespondent Polskiego Radia),
Goście: dr Marcin Fatalski (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, Uniwersytet Jagielloński), dr Paweł Urbański (Szkoła Biznesu, Politechnika Warszawska), prof. Michał Kosiński (psycholog, analityk danych), 
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 15.08

kw/IAR/gs

Czytaj także

Boliwia otwiera nowy polityczny rozdział

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 16:00
– Wreszcie mamy przełom, na który czekała większość Boliwijczyków. W kraju będzie teraz dużo spokojniej – przekonuje na antenie Trójki latynoamerykanista dr Radosław Powęska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 osób zabitych jednego dnia podczas protestów w Iraku. Czy czeka nas nowa arabska rewolucja, a może już trwa?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 16:13
Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi w sobotę przekazał swoją rezygnację parlamentowi, który będzie w tej sprawie głosował w niedzielę. Wniosek Mahdiego w sprawie dymisji został zatwierdzony przez rząd podczas nadzwyczajnego posiedzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie zmierza Francja Emmanuela Macrona?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 16:14
We Francji znowu setki tysięcy ludzi na ulicach, płoną samochody, a policja pałuje demonstrantów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Przyczyny sukcesu Partii Konserwatywnej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 16:00
Boris Johnson triumfuje. Jaki będzie brexit po historycznych wyborach brytyjskich?
rozwiń zwiń