NATO bez konkretnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 04:00
NATO przygotowuje się do przyjęcia siódmej już koncepcji strategicznej. Dziś organizacja nie ma już konkretnego wroga, który zagrażałby państwom Sojuszu.
Audio
  • "Raport o stanie świata" 30 października 2010 r.

19 lub 20 listopada w Lizbonie, na szczycie państw członkowskich, NATO ma przyjąć nową koncepcję strategiczną. Ostatnia została przyjęta w 1999 r. Od tego czasu stosunki międzynarodowe niezwykle się zmieniły. Nowa koncepcja obronna ma dostosować Sojusz do wymogów współczesności. Dziś NATO nie ma skonkretyzowanego wroga.

- Ten wróg jest, powiedziałabym, nieokreślony. Tym wrogiem jest  do pewnego stopnia Federacja Rosyjska, ponieważ nadal przypisywana jest jej pewna nieobliczalność; nie tyle władzom rosyjskim, nie tyle państwu rosyjskiemu, ile sytuacji, która na tamtym terenie zdarzyć się może, więc: destabilizacja zwłaszcza na granicy z Azją Centralną, a więc z takimi państwami, jak Kirgistan, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, które są z kolei dla NATO, absolutnie niezbędne dla akcji poza obszarem obowiązywania traktatu waszyngtońskiego – powiedziała Maria Wągrowska, wiceprezes stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.

Podkreśliła, że Sojusz prowadzi coraz głębszy dialog z Rosją.

Zdaniem gościa „Raportu o stanie świata”, kolejnym niedookreślonym wrogiem są różne przejawy terroryzmu. Dużym niebezpieczeństwem, z którego nie zdajemy sobie jeszcze do końca sprawy jest cyberterroryzm. Celem ataku mogłaby być np. sieć energetyczna albo elektrownia. Państwem, które już padło ofiarą cyberterrozymu jest Estonia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marią Węgrowską

 

 

W pozostałych częściach "Raportu o stanie świata":

- Ameryka i Barack Obama przed pierwszą poważną weryfikacją ze strony wyborców. Wybory uzupełniające zdecydują czy prezydent i jego Demokraci utrzymają większość w Kongresie. Co jest wielce wątpliwe.

- Sny – temat na czasie, bo dziś śnimy dłużej , a  wkrótce być może będziemy w stanie odtwarzać nasze sny jak film z płyty kompaktowej. Ciekawe czy koszmary również.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w "Raport o stanie świata 30 października 2010 r. w boksie "Posłuchaj".

 

Audycji "Raport o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę o godz. 15.00.

Czytaj także

Rosja zintegruje się z NATO? "To egzotyczne"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 07:32
W Rosji pojawiły się trzy scenariusze przystąpienia kraju do NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja chce wydzielić "słabsze NATO"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 06:42
Rosja domaga się, by Sojusz ograniczył swoją obecność wojskową w nowych krajach członkowskich, w tym w Polsce.
rozwiń zwiń